Close

B12 Vitamini Eksikliği

Foods high in animal protein on grey background. Top view

 

Gün içerisinde tüketilmesi gereken besinlerden yeteri kadar tüketilmediğinde vücutta bazı vitamin eksiklikleri görülebilir. Vitamin eksiklikleri görüldüğü zaman vücutta bazı değişimleri de beraberinde getirir. Bu değişimlerin en belirgin görüldüğü vitamin grubu da B12 vitaminidir. Bu vitamin eksik olduğunda bazı değişimler yaşanır. Bu değişimler çoğunlukla, kansızlık, depresyon, yorulma ve halsizlik gibi birçok etkiyi de beraberinde getirir. B12 vitaminini besinler yardımıyla almanız da mümkündür. Bu besinler çoğunlukla hayvansal gıdalarda daha fazladır.

B12 vitaminin faydaları nelerdir?

1.  B12 vitamini sinir sisteminde oluşacak etkileri önler.

2.  Hücre oluşumunu destekler ve uzun yaşaması sağlar.

3.   Sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlar ve hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi destekler.

4.  B12 eksikliği görüldüğünde kişide, yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, bayılma, mide bulantısı, baş ağrısı, fazla gaz çıkarma, uyku hali, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, dil enfeksiyonu, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulakta çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir.

5.  Tüm belirtiler görülmeyebilir fakat birkaçı mevcutsa doktorunuza başvurarak test yaptırabilirsiniz.

6.  Normal bir eksiklik diye düşünmeyin, eksiklikler ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

B12 hangi besinlerde bulunur?

1.  Hayvan karaciğeri ve böbrek:

Hayvan organları en besleyici olan gıdalardan biridir. Bu besleyiciliği içinde barındırmış olduğu vitamin ve mineralden gelir. 

2.  İstiridye :

Küçük, kabuklu deniz hayvanıdır. Bu yumuşakça yağsız protein kaynağıdır. İstiridyeden oldukça yüksek B12 vitamini elde edebilirsiniz. Ayrıca kaynatılmış istiridye suyu dahi yüksek vitamine sahiptir.

3.  Sardalya:

Sardalya hemen hemen her besini iyi miktarda içerir. Ayrıca mükemmel omega-3 yağ asit kaynaklarıdır.

4.  Et:

  Hem besleyiciliği olsun vitamin değerinin zenginliği olsun her bakımından istenilen B12 vitaminini değerine sahiptir. Dilerseniz ızgara şeklinde dilerseniz biftek tarzında yapıp tüketebilirsiniz.

5.  Tahıllar:

Genellikle diyet yapan ve vegan olan kişiler için tahıl gruplarından bu vitaminin alması istenilir. Bu tahıllar A, C,E vitaminleri içerir.

6.  Ton balığı:

  Ton balığı besin içeriği bakımından zengin bir balık türüdür. İçerisindeki omega değerleri sayesinde çocukların gelişiminde büyük faydalar sağlar.

7.  Somon:

Somon en yüksek omega-3 vitamine sahip besindir. Aynı zamanda mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. 178 gr pişmiş somon, %80’den fazlası B12 vitamini değeri barındırır.

8.  Süt ve süt ürünleri:

Yoğurt, peynir, süt ve süt ürünleri oldukça çeşitli mineral ve protein kaynağıdır. Peynir her yaş grubu için önemlidir çünkü kemik gelişimi için gerekli içeriklere sahiptir. Süt ve peynir grupları B12 vitamini açısından zengin olduğundan mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardandır.

9.  Yumurta:

Yumurtalar özellikle B2 ve B12 açısından oldukça zengin bir protein ve mineral deposudur.

Yiyeceğiniz tüm besinler sizlere ek takviye olacaktır. Sağlıklı besinler tükettiğiniz takdirde B12 eksikliği görülme olasılığı daha azdır. B12 eksikliği görüldüğü takdirde düzenli beslenme ve vitamin takviyesiyle bu süreçten kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top