Close

Benexol Nedir?

 

Bu ilacın içeriğinde Vitamin B1, Vitamin B6 ve Vitamin B12 bileşenleri bulunur. Benexol ilacı, B1, B6 ve B12 vitaminine ihtiyacı olan bireylerin tedavisinde destekleyicidir. Beslenmeye bağlı, vitaminin yeterli olmaması durumunda ve normal beslenmeyi desteklemek için kullanılır. Vücut ve zihnin hızlıca yorulması, kısa dönemli sık unutkanlıklar, agresiflik, kol ve bacaklarda titreme gibi şikayetleri olan hastaların tedavisinde Benexol ile vitamin desteği sağlanır. Sinir iltihabı, diyabet hastalarındaki sinir hasarlarında, genel sinir ağrılarında, zona rahatsızlıklarında, romatizmal ağrılarda ve uzun süreli zehirlenmelerin de tedavisinde yardımcı bir etken olarak Benexol B vitamini ilacına yer verilir.

Neden B12 Eksikliği Olur?

İnsan vücudu B12 vitamini üretemez. B12 vitamini ve diğer vitaminler, vitamini içeren besinlerin tüketilmesiyle alınır. Vejeteryanlar et yemeyerek sağlık açısından kendilerini tehlikeye atarlar. Hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen veganlar daha da vahim bir durumun içindedir. Vücudun ihtiyacı olan bazı mineraller ve vitaminler hayvansal gıdalarda bulunur. Kırmızı et ve tavuk eti yemeyen kişilerde çoğunlukla demir eksikliği ile karşı karşıya kalınır. Yaşlılık dönemi de vücudun B12’ye çokça ihtiyacı olduğu bir zamandır. Yaşlandığınız zaman B12 eksikliği çok olağan bir durumdur. Bu vitamin eksikliği Benexol ilacı gibi ilaçlarla desteklenerek dengede tutulabilir.

Benexol ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

> İlacın etken maddelerinden herhangi bir tanesine karşı bir alerjiniz bulunuyorsa bu ilacı kullanmamalısınız.
> B1, B6, B12 vitamini gereksinimi bulunan hastalar için önerilir.
> 12 yaşından ufak olan bireyler için uygun değildir.
> Karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz bulunuyorsa bu ilacı kullanmamalısınız.
> Emziren annelerde ve gebelik dönemlerinde bu ilacı kullanmak bebeğe zarar verebilir.
> Vitamin B12 ya da folik asit eksikliği ile oluşan anemi rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmak için hekim iznine ihtiyacınız vardır.> Parkinson hastası iseniz ilacı kullanmanız tavsiye edilmez. Yine aynı şekilde tüberküloz rahatsızlığı olan bireylerde de doktor tavsiyesi olmadan ilacı kullanmak uygun değildir.
> Alkol kullanan bir bireyseniz ilacı almadan önce hekiminizle durumu paylaşmanız gerekir.
> Laktoz içerdiği için, bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğuna sahipseniz, bu şekere karşı tolerans bozukluğu olup olmadığınıza emin olmalısınız.
> Benexol ilacını kullanırsanız idrarınız diğer zamanlardan daha kötü kokabilir. Bu durum sizi korkutmasın. Çünkü idrarınızın kokması tamamen olağan bir durumdur.
> Benexol ilacı kullanımı sonrasında idrarınız açık yeşile dönebilir.

Benexol Nasıl Kullanılır?

Doktorun reçetede belirttiği biçimde kullanmalısınız. Doktorun tavsiye ettiği dozdan daha az almamalı ya da tavsiye ettiği dozu aşmamalısınız. İlacı aldığınız her doz için bir bardak su ile birlikte içmeye özen gösterin.

Benexol Yan Etkileri
Bu ilaç kullanan kişilerde sıklıkla olan ve yaygın bir yan etki yoktur. Ancak seyrek olarak karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen ve belirli yerlerde şişlik gibi durumla karşılaşmanız halinde hekiminize danışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top