Close

Beyaz Saçlara Bitkisel Çözüm

 

Beyaz saçlar kadın ve erkek fark etmeksizin her yaşta karşılaşabileceğiniz bir sorun olarak ortaya çıkar. Görüntü açısından da sorun teşkil edebilen beyaz saçlar psikolojik anlamda da ciddi sorunlar çıkarabilir. Genel olarak beyaz saçların ilerleyen yaş grubunda ortaya çıktığı düşünülse de erken yaş grubu içinde beyaz saçlar sorun olarak görülür. Sağlık açısından bir sorun olarak görülemeyen beyaz saçlar estetik görüntü bakımından sorun olarak düşünülebilir. Bazı kişilerde ise bu görüntü insanı psikolojik olarak bunalıma uğratabilir. Beyaz saçlar kadın erkek fark etmeksizin her yaş grubu için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Beyaz saçlar can sıkıcı bir durum olsa da erken yaş grubu genellikle psikolojik olarak strese bağlı oluşum gösterebilir. Ayrıca genetik ve vitamin eksikliğinden dolayı da ortaya çıkan beyaz saçlardan kurtulmanın birçok yolu vardır. 

Beyaz Saçlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kadın erkek fark etmeksizin herkeste görülen beyaz saçlar kimi zaman genetik, yapısal ve strese bağlı dış sebeplerden ortaya çıkabilir. Bu saçlarla baş etmenin ve bu görüntüden kurtulmanın birçok bitkisel yöntemi vardır. Bunlardan bazıları bitkisel karışımlarla oluşturulan saç maskeleridir. Bu beyaz saçlardan kurtulmanın özellikle kadınlar için çözümlerinden biri de saç boyama işlemidir. Beyaz saçlardan kurtulmak için başvurulan bitkisel yöntemler kimi zaman etkili çözümler sağlar. 

Beyaz saçlar her yas grubunda görülebileceği gibi herkeste çeşitli sebeplerden dolayı görülebilir. Bunlardan biri de saçların aşırı ısıya ve güneş ışığına maruz kalmasıdır. Duş alırken aşırı sıcak suyla yıkanmamaya özen göstermelisiniz. Saçlarınızı kuruturken de aşırı ısıya maruz bırakmamalısınız. Orta seviyede yapılacak olan kurutma işlemi yeterli olacaktır. Vitamin eksikliğinden de ortaya çıkabilen saç beyazlaması durumunda B12 vitamini tüketmek yararlı olur. B12 vitamin tüketimi artırıldığında oluşacak olan beyaz saç oluşumu önlenmiş olur. B12 vitaminlerini çeşitli meyvelerden (avakado portakal gibi) alabilirsiniz.

Beyaz Saçlara Çözüm Olabilecek Bitkisel Kürler

Hindistan cevizi yağı; Hindistan cevizi yağı içerdiği antioksidanlar sayesinde saç derisine işler ve saçlarda oluşan beyazların giderilmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı tek başına kullanılmaktansa kür olarak kullanılması daha etkili olur. 4 bardak Hindistan cevizi yağı içine 6 adet Hint Bektaşi üzümü atılır ve bekletilir. Oluşan bu kür haftada bir kez saçlara uygulanır. Uygulanan bu kürün saçlarda 1 saat bekletilmesi yeterli olur.

Soğan Ezmesi; Evinizde kullandığınız soğanların saçlarınızdaki beyazlara çözüm olarak kullanabilirsiniz. Soğanları ezip suyunu çıkarmanız sizin için yeterli olur. Suyu çıkarılan soğanlar saç derisinde 30 dakika bekletilerek durulanır. Soğanın kokusundan rahatsız olmamanız için şampuanla durulamak daha iyi olacaktır. Saça yedirilen soğan suyu düzenli olarak uygulanırsa saçınızda olan beyazlar yavaş yavaş grileşmeye ve siyahlaşmaya başlayacaktır.

Çörek otu yağı; çörek otu yağı da içerdiği vitaminler sayesinde beyaz saçlara çözüm olarak kullanılabilir. Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz çörek otu yağını temiz ve kuru saça uyguladıktan sonra havluyla iyice sarın. Yağı saçlarınızda 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayıp kurulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top