Close

Arveles İlacı Ne İşe Yarar?

 

Arveles ilacının tablet ve ampul olmak üzere iki çeşit formu bulunmaktadır. Tablet formunun amacı osteoartrit, ankilozan spondilit, adet ağrısı, diş ağrısı gibi kısa süren fakat hayat standartlarını düşüren ağrıları hafifletmektir. Ampul formu ise ameliyat dolayısıyla oluşan ağrılar, böbrekte oluşan şiddetli derece ağrılar ve ağır bel ağrılarında tedavi amaçlı kullanabilir. Arveles uzun süreli kullanımlarda aşırı zararlıdır ve uzun süreli kullanılamaz. Yan etkilerini ise aza indirmek adına en düşük dozda alınmalıdır. Ağrının sonlanmasıyla beraber kullanımı  kesilmelidir. Ampul formunun yan etkileri arasında en fazla görülen yan etki ise enjeksiyon olan bölgede oluşan ağrı veya kızarıklıktır. Her iki formda da sık görülen yan etkiler ise mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve hazımsızlık olarak sayılabilir. Arveles kullanımına doktor izni olmaksızın başlanamaz.

Arveles Nasıl Kullanılmaktadır?

Arveles ampul formunun kullanım şekli; damarın içine enjekte edilmesi ya da kasın içine enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Sağlık personeli dışında birinin uygulaması kesinlikle tehlikelidir. Kas içine, çözelti hızlıca enjekte edilmez. Ağır ağır yapılması gerekir. Damar içine ise arveles çözeltisi aseptik olmak üzere seyreltilir ve 10 dakikadan 30 dakikaya kadar değişen süreler arasında süren çok ağır şekilde enjekte edilmektedir. Eğer çözelti konsantre bir çözelti ise minimum 20 saniye sürecek bir biçimde ağır ağır damara enjekte edilmektedir. Arveles çözeltisi her an güneş ışınlarından korunmalı ve kuru ortamlarda muhafaza edilmelidir. Tablet formunu kullanacak olanlar ise doktorun reçetede belirttiği bir biçimde ve dozda kullanmalıdır.

Arveles Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 • Kesinlikle 18 yaşının altında bulunan bireyler için Arveles kullanımı uygun değildir.
 • İlacı doktorun önerisinin dışında kullanmanız tavsiye edilmez. 
 • Dozunuzun azaltılması veya artırılması için doktor tavsiyesini beklemelisiniz.
 • Enjeksiyon tedavisini akut ağrılarının tedavisinde kullanılması tercih edilir. 2 günü aşması uygun değildir. Sonra tablet formunda kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Arveles ampulü içerisinde 200 mg etanol içermektedir. Yani bu 5 ml bira yada 2 ml şarap değerinde demektir. 
 • Alkole bağımlı olanlar ya da hamile kadınlar, emziren kadınlar, karaciğer hastalığı olanlar, epilepsi rahatsızlığı olanlar kullanmadan önce doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.
 • İlacın seyrek olarak baş dönmesine neden olması dolayısıyla bu dönmeyle beraber uyuşukluk hissi yaşamanız durumunda bu durum geçene kadar hiçbir araç kullanmayın.
 • Eğer ilaç gerektiğinden fazla etkili ya da beklediğinizden daha az etkili ise doz değişikliği için doktorunuza danışmanız gerekir. 
 • Eğer zamanında almanız gereken dozu almazsanız unuttuğunuz ya da aksattığınız dozu diğer doz alımında kesinlikle çift doz almayınız. Almanız gereken dozu alarak devam etmeniz gerekir. 

Mide rahatsızlığını ya da bağırsaktaki rahatsızlıkları engellemek için tabletleri su ile tok karnına almanız gerekmektedir. Fakat akut ağrınız var ise doktorun tavsiye ettiği gibi yemek yemeden yarım saat öncesinde aç karnına alabilirsiniz. Böylece gerekli olan etkiyi daha hızlı görebileceksiniz.

Arveles Tablet Kullanımında Dozlar

 • Tablet formu:.Yetişkinler için önerilen doz genelde her 4-6 saatte 12,5 mg olabilirken, her 8 saate ise 25 mg olabilmektedir. Günlük dozun 75 mg’ı kesinlikle geçmesi tehlikelidir. Kullanımı önerilmez. Yaşlılarda ise, tedavide kullanılan dozaj aralığının 50 mg’dan başlaması önerilmektedir. Dozaj, sonrasında hastada oluşan tepkimelere karşı doktorun gözlemleriyle birlikte arttırılabilir.
 • Ampul formu: Yetişkinlerde önerilmekte olan doz 12 saatte bir 50 mg olmaktadır. Eğer doktor uygun bulursa bu tedavi 6 saat arayla tekrarlanabilmektedir. Günlük dozun tamamı 150 mg dışına çıkmaması gerekmektedir. Yaşlılarda dozaj ayarı genellikle gerekli görülmez. Ancak böbreklerde fonksiyon bozukluğu olan bir yaşlı hastada günlük 50 mg’dan fazla doz kullanmamak gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top