Close

4-5 Yaş Oyunları

 

Oyun oynamak, çocukların hem keyifli vakit geçirmelerini hem de birçok şeyi öğrenip beceri sahibi olmalarını destekler. Çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynamaktan zevk aldıkları kadar anne babaları ile oynadıkları oyunlardan da büyük keyif alırlar. Çocuklarınız ile birlikte geçireceğiniz bu eğlenceli vakitler hem sizi mutlu eder hem de çocuklarınızın daha paylaşımcı bireyler olarak yetişmelerine destek olur. 4-5 yaş aralığındaki çocuklarınızla oynayabileceğiniz oyun önerilerini inceleyerek dilediğinizi seçip eğlenmeye başlayabilirsiniz.

Saklambaç: En az 2 kişiyle oynanır, daha kalabalık bir ekip olursa oyun daha da zevkli bir hale gelir. Oyunculardan biri ebe olarak seçilir, ebe gözlerini yumar ve 10’a kadar sesli olarak sayar. Bu süre zarfında diğer oyuncular istedikleri yerlere saklanırlar. 10 saniye sonunda ebe gözlerini açar ve saklanan arkadaşlarını bulmaya çalışır. Bulduklarını ‘Sobe’ diyerek ortaya çıkarır, bulamadıkları ise o farketmeden yerlerinden çıkıp ebeyi sobeler. Son oyuncu da ortaya çıkana kadar oyun bu şekilde devam eder.

Taş Boyama: Çocuklarınızla birlikte evde oynayabileceğiniz bu oyun, çocuğunuzun hem renklere olan hakimiyetini geliştirir hem de el becerilerinin artmasına olanak sağlar. Sokaktan bulduğunuz irili ufaklı taşları önce iyice yıkayın. Ardından bir oyun masasına ya da yemek masanıza örtü serin, plastik bir örtü sermeniz oluşacak boya lekelerinden arınmanız için daha kolay bir ortam sağlar. Taşları sulu boya ile boyayacaksınız boyaları, fırçaları ve çocuk sayısına göre yarısına kadar su dolu bardakları masada hazır edin. Daha sonra çocuğunuzla birlikte taşları dilediğiniz renklere boyayıp şekiller yapabilirsiniz.

Deve-Cüce: 3 ya da daha fazla kişiyle oynanan bu oyun çocukların reflekslerini kontrol altına almaları ve daha güçlü reflekslere sahip olmaları için oldukça faydalıdır. Oyunculardan biri yönetici olur, oyunu yöneten kişi diğer oyuncuların tam karşısına geçer. Oyuna adını veren ‘deve’ ve ‘cüce’ kelimelerini istediği sıklıkta ve sıraya göre söyler. Deve dediğinde arkadaşlarının ayağa kalkması, cüce dediğinde ise oturması gerekir. Üst üste ve hızlı bir şekilde söylediğinde karşısındakiler yanılıp hata yapabilir ve hata yapan kişi oyundan çıkar. Bu oyun son oyuncu kalana kadar bu şekilde devam eder.

Taş-Kağıt-Makas: Bu oyunu, çocuğunuzla birlikte baş başa oynayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey elleriniz. 1-2-3 diyerek ellerinizle taş, makas ya da kağıt şekli yapın. Kağıt taşı sarar, makas kağıdı keser, taş makası ezer açıklamaları ile karşılıklı yaptığınız şekillerin kazananını belirleyin. Oyunda süre yok, ne zaman sıkılırsanız o zaman bitirebilirsiniz.

Sıcak-Soğuk Oyunu: En az iki kişi ile oynanır. Bir kişi ebe olur ve gözleri kapatılır. Ardından seçilen bir eşya saklanır. Amaç ebe olan kişinin bu eşyayı bulmasıdır. Ebe gözlerini açar ve saklanan eşyayı aramaya başlar. Diğer oyuncular, ebe saklanan objeye yaklaştıkça ‘sıcak’ diye bağırır, ebenin objeden uzaklaşması halinde ise ‘soğuk’ diye seslenirler. Oyun, ebe saklanan nesneyi bulana kadar devam eder, bulduğunda ise başka bir oyuncu ebe olur ve oyun bu şekilde sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top