Close

Bağırsak Düğümlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsak içeriğinin geçişini tamamen durduran veya ciddi şekilde engelleyen bir tıkanıklıktır. Bu hastalıkta ağrı, şişkinlik ve iştah kaybı çokça yaygındır. Bağırsak düğümlenmesinde tanılar fiziki muayene ve röntgen sonuçları ile kesinlik kazanır. Genellikle bağırsak düğümlenmesi için ameliyat olmanız gerekebilir. İnce veya kalın bağırsak boyunca herhangi bir yerde bir tıkanıklık kısmi veya tam kısım olabilir. Bazen bağırsaktaki düğümlenmenin üst kısmı çalışmaya devam ederken alt kısmı edemeyebilir. Bağırsakların bu çalışamayan kısmı yiyecek, sıvı, sindirim salgıları ve gazla dolarak genişler. Bağırsak astarı şişer ve iltihaplanır. Durum tedavi edilmezse, bağırsak delinebilir, içeriğini sızdırabilir ve karın boşluğunun (peritonit) iltihaplanmasına ve enfeksiyonuna neden olabilir.

Bağırsak düğümlenmesi neden olur?

  • Bağırsak düğümlenmesinin nedenleri kişinin yaşına ve düğümlenmesinin konumuna bağlı olarak değişebilir. Yenidoğanlarda ve bebeklerde bağırsak düğümlenmesi genellikle bir doğum kusuru, kalın bir bağırsak içeriği, bağırsak iltihabının bükülmesi (volvulus), bağırsakların bir kısmının daralması veya yokluğu neden olur.
  • Yetişkinlerde genel olarak en yaygın nedenler, önceki abdominal cerrahiden (adezyonlar) kaynaklanan iç skar dokusu bantları, anormal bir açıklıktan (herniler) bağırsak şişmesi ve tümörler olarak görülür. 
  • Belirli bir nedenin olasılığı, bağırsağın etkilenen kısmına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Kalın bağırsağın tıkanmasına genellikle kanser, divertikülit veya sert dışkı yığını (fekal etki) neden olur. Adezyonlar ve volvulus, kalın bağırsağın tıkanmasının daha az yaygın nedenleridir. 
  • Bir tıkanıklık bağırsağa kan akışını keserse bu duruma boğulma denir. Boğulma, ince bağırsağın tıkanması olan insanların yaklaşık %25’inde görülür. Genellikle, boğulma bağırsağın bir kısmı anormal bir açıklıkta (boğulmuş fıtık), volvulus veya intussusepsiyonda sıkıştığında ortaya çıkar. Gangren denilen kısmın duvar örmesi 6 saat gibi kısa bir sürede gelişebilir. Gangren ile bağırsak duvarı ölür veya genellikle yırtılmaya yırtılmaya neden olur. Bu da peritonite, şoka ve tedavi edilmezse ölüme yol açar.

Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri nelerdir?

  • Bağırsak düğümlenmesi belirtileri genellikle şişkinlik ve iştahsızlığın eşlik ettiği karın bölgesinde kramp ağrısıdır. Ağrı, dalgalara girme eğilimindedir ve sonunda sürekli hale gelir. 
  • Kusma, ince bağırsağın tıkanması ile yaygındır, ancak daha az görülür. Ve daha sonra kalın bağırsağın tıkanmasıyla düğümlenme aşaması başlar. 
  • Tam tıkanma ciddi kabızlığa neden olurken, kısmi tıkanma ishale neden olabilir. Boğulma ile ağrı şiddetli ve sabit hale gelebilir. 
  • Ateşin çıkması yaygındır ve özellikle bağırsak duvarı patlarsa muhtemeldir.

Teşhis Nasıl Konur?

Uzman doktor hastanın karnını hassasiyet, şişme veya kitleler açısından inceler. Bir engel mevcutsa karın neredeyse her zaman şişkindir. Normalde çalışan bir bağırsakla yapılan muayene ve bir steteskopla duyulabilen sesler çok daha yüksek ve daha yüksek perdeli olabilir. Yırtılma peritonite neden olmadıkça doktor bağırsağın üzerine dokunduğunda karın genellikle çok hassas değildir. Bu incelemenin ardından genellikle x-ray sayesinde hastalık kesinleşmiş olur ve tedavisine başlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top