Close

İnci Gibi Dişler

 

Güzel bir gülüşün kaynağı bembeyaz dişlerdir. Güldüğünüzde dudağınızın arasından sapsarı dişlerin gözükmesini kimse istemez. Bembeyaz parlak inci gibi dişlerinizle sağlıklı, mutlu ve güzel bir gülüş yakalayabilirsiniz. Bembeyaz dişlere sahip olmanın birçok yolu vardır. Bu yöntemlerle yalnızca dişlerinizin beyaz gözükmesini sağlamazsınız. Ayrıca sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olursunuz. Diş hem görünüşünüz hem de vücut sağlığınızla ilgili çok önemli detaylara sahiptir. Çürük bir diş bir çok hastalığın tetikçisi olabilir. Sarı dişlerde bulunan bakteriler enfeksiyon kapmanızı sağlar ya da organlarınıza (örneğin çürük diş böbreklere zarar verir) zarar verebilir.

İlk Kural: Düzenli Olarak Diş Fırçalamak

İnsanın temel kişisel bakım kurallarından biridir diş fırçalamak. Günde sabah akşam olmak üzere en az iki kez dişlerimizi fırçalamanız gerekir. Her fırçalamanız yaklaşık 3 dakika kadar sürmeli, fazla bastırıp diş ve diş etlerinize zarar vermeden fırçalayın. Piyasada dişinizi beyazlatmak adına çeşit çeşit diş macunu bulunur. Dişinizin sağlığı ve bembeyaz diş için en iyi diş macununu seçebilirsiniz.

Diş Macunu Nasıl Seçilir?

En iyi diş macunu florür bakımından zengin olan diş macunlarıdır. Florür, diş minesi yüzeyinde oluşan deformasyonları onarır. Dişlerinizi bakterilerin asit saldırılarından korur. Diş minesini güçlendirmede yardımcıdır. Florür içerikli bütün diş macunları Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu tarafından düzenlenir ve bu kurumun onayından geçer. Florür içeren diş macunlarının yanı sıra florür içermeyen diş macunları da piyasada bulunur. Bu diş macunları ise kozmetik ürün olarak geçer. Tabii florürün dişlere yararı olduğu gibi vücut içinde bazı zararları bulunur. Bu yüzden florür içerikli ürünlerin kullanımı küçük yaştaki çocuklar için önerilmez. Özellikle 3 yaş altındaki çocukların florürsüz diş macunu kullanması ve 6 yaşın altındaki çocuklarda da eğer florürlü diş macunu kullanılıyorsa bunun yutulmamasına dikkat edilmesi gerekir. Yetişkinler için ise florürlü ürünlerin kullanılması önemli ve diş beyazlatmada etkisi çok fazladır. Yetişkinler için de en önemli konu tüketim miktarıdır. Bu yüzden en ideal tüketim miktarı günde 2 kezdir.

İkinci Kural: Doğal Yöntem Takviyesi

İnsanın doğal diş rengi tam olarak beyaz değildir. Diş minesinden kaynaklı olarak hafif sarımtırak bir renge sahiptir. Bu yüzden diş macunuyla sağladığınız beyazlığı uzun süre korumanız mümkün olmayabilir. Bu yöntemler uzun süreli ve anında beyazlamada diş macunlarından çok daha hızlı sürede sonuç verir.

Joker Eleman Karbonat

Ev temizliği, hamur kabartma, kahve köpürtme gibi daha birçok işte kullanılan karbonat diş beyazlatma dendiğinde de akıllara ilk gelen malzemedir. Bu görevleriyle adeta evinizin joker elemanı olarak görev yapar. Karbonatta bulunan antibakteriyel özellik sayesinde dişlerinizdeki bakterileri öldürüp uzun süreli koruma sağlar.

Karbonatın Kullanım Şekli

·  Temiz bir diş fırçasını elinize alın ve fırçanızı ıslatın

·  Islattığınız fırçanızı karbonata batırın.

·  Hafifçe bastırmadan yavaş hareketlerle dişinizi fırçalayın.

·  Karbonatla diş fırçalamayı yalnızca haftada 2 kez yapın. Tabii karbonatla fırçalarken günlük fırçalamanızı yapmayı da ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top