Close

Doğum Sancısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Doğum hakkında yeterli araştırma yapmak ve elinizden gelen her şeyi öğrenmek, doğum zamanı geldiğinde sancıyı yönetebilmenize yardımcı olacak yollardan biridir. Doğum sancısı doğum sırasında rahim kaslarının kasılmalarıyla oluşan baskı nedeniyle oluşur. Bu ağrı karnınızda, kasıklarınızda ve sırtınızda güçlü bir kramp olarak hissedebilirsiniz. Diğer bir nedeni de mesane ve bağırsaklar üzerine bebeğin başının yaptığı baskı, doğum kanalının ve vajinanın gerilmesidir.

Doğum sırasında yaşanan sancı her kadın için farklıdır. Kadından kadına olduğu gibi aynı kadının farklı hamileliklerinde bile değişebilir. Bazı kadınlarda yalnızca regl kramplarına benzeyebilirken, bazı kadınlarda ise çok şiddetli baskı ya da sadece ishal krampları şeklinde görülebilir.

Doğum Sancısına Hazırlanmak

Doğum sırasında ağrıya yardımcı olmak için hamileliğinizden önce veya hamilelik sırasında bazı şeyler yapabilirsiniz. Bunların en önemlisi düzenli ve makul egzersizlerdir. Egzersizler doktorunuzun önerdiği kaslarınızı güçlendirmeye ve vücudunuzu doğum stresine hazırlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda dayanıklılığınızı da artırır. Ancak unutmamanız gereken en önemli şey de aşırıya kaçmamanız gerektiğidir. Özellikle hamileyseniz doktorunuzla sizin için güvenli bir egzersiz planı hazırlaması için görüşebilirsiniz. İşte doğum sancısı gelmeden önce yapılabilecekler:

  • Doğum Derslerine Katılmak

Siz ve eşiniz doğum derslerine katılırsanız görselleştirmelerle uterusunuzu destekleyen kasları güçlendirmek için teknikler öğrenebilirsiniz. En yaygın tekniklerden biri olan Lamaze tekniği ya da Lamaze felsefesi, normal doğumun doğal ve sağlıklı bir süreç olduğunu, bu nedenle kadınların kendilerine güvenmeleri gerektiğini öğretir. Lamaze sınıflarında kadınlara gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri ve masaj gibi ağrı algılarını azaltma yolları hakkında eğitimler olur. Diğer bir yöntem de Bradley tekniğidir. Diğer ismiyle koca koçlu doğumdur. Doğuma doğal bir yaklaşımda bulunur ve bebeğin babasının doğum koçu olabilmesini sağlar. Bu yöntemin başlıca amacı kesinlikle gerekli olmadıkça ilaç almaktan kaçınmaktır. Ayrıca hamileliğiniz boyunca iyi beslenme ve egzersizler aracılığıyla doğumla baş edebilmenin bir diğer yöntemidir. Bunların yanında gevşeme, derin nefes alma tekniklerine odaklanır. Her ne kadar ilaçsız olarak vajinal doğumu savunan bir felsefe olsa da bu sınıflarda sezaryen gibi durumlarda da yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

  • Doğum Sırasında Sancıyı Ele Almanın İlaçsız Yolları

Hipnoz, meditasyon ve yoga, masajlar, aromaterepi, banyo, müzik dinlemek gibi çeşitli yollarla zihninizi farklı şekillerde meşgul eden etkinliklerle dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Sancıdan korkmamanızı ve sancılı dönemi en rahat biçimde atlatmayı sağlayabilirsiniz.

  • Ağrı İlaçları

Duruma ve öneme bağlı olarak doğumunuz sırasında çeşitli ağrı kesici ilaçlar almanız gerekebilir. Birçok kadın bu tür ilaçlara güvenir ve ağrıyı hızla hafiflettiği için tercih eder. Ağrı hafiflediğinde kasılmalara daha rahat odaklanılabilir. Analjez türü ilaçlar ağrıyı hafifletse de tamamen uyuşturmaz. Duyum ve kas hareketlerini de etkilemezler. Ancak bu ilaçlar annede uyuşukluk ve bulantı dahil bazı yan etkilere neden olabileceği gibi, bebek üzerinde de etkili olabilir.

  • Bölgesel Anestezi

Bölgesel anestezi vücudun belli bölgelerinden gelen hisleri engelleyerek hem vajinal hem de sezaryen doğumda ağrıyı azaltmak için kullanılabilir. Lokal anestezinin bir formu olan epiduraller, doğumunuz sırasında vajinal duvarlarınız da dâhil olmak üzere tüm vücudunuzdaki karın altında bulunan alanın ağrısını hafifletir. Çok az ilaç bebeğe ulaşır bu nedenle genelde bu yöntemin bebek üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ancak annede doğum sonrasında bulantı ve baş ağrısına neden olabilirler. Yine de günümüzde tam anestezi yerine bölgesel anesteziler tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni bebeğin doğar doğmaz anneye verilebilmesini sağlamaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top