Close

Bebeğinizin 9. Haftadaki Gelişimi

bebeginizin-9-haftada-gelisimi-eniyikadin

Bebeğinizin gelişiminde 9. haftaya gelmiş bulunmaktasınız. Minik bebeğiniz gün gün gelişip büyümektedir. Bebeğinizin gelişimiyle birlikte siz anne adaylarında da bir takım değişimler gözlemleniyor. Hormonsal düzeninizin değişmesi ve bedeninizdeki değişimler bunda en büyük etkendir. 9. haftayla birlikte artık bebeğiniz el ve kollarını hareket ettirmeye başlayacaktır. Ve sizler de minicik yavrunuzu daha net, daha anlaşılır biçimde hissetmeye başlayacaksınız. Bakalım 9. haftada bebeğinizde ve sizde ne gibi değişimler ve gelişimler olacak.

9.haftasında bebeğinizde olacak gelişimler

Artık gebeliğinizin 9. haftasında geldiniz. Bebeğiniz de büyümeye gelişmeye tüm hızıyla devam ediyor. Bebeğinizin gözleri artık 9. haftayla birlikte tam anlamıyla oluşmaya başlayacaktır. Fakat 27. haftaya kadar göz kapakları açılmayacaktır. Minik bebeğinizin boyu da hızla uzuyor. 9. haftada boyu yaklaşık olarak 16-27 santimetre arasında değişecektir. Ağırlığıysa yaklaşık olarak 1,5 gr kadar olacaktır.

Bebeğinizin beyin kasları da gelişiyor ve artık ellerini kollarını hareket ettirmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle bebeğinizi artık daha yakından ve daha net hissedebileceksiniz. Bu haftayla birlikte bebeğinizin embriyonik kuyruğu yok olmaya başlayacaktır. Bebeğinizin kafası gelişim gösterdikçe kulakları da gelişecek ve normal şeklini almaya başlayacaktır. Bu haftayla birlikte kalça ve bacakları da gelişim göstermeye başlayacaktır.

Minik bebeğinizin dişleri de bu haftayla birlikte yavaş yavaş yerini almaya başlayacaktır. Ve bebeğinizin üreme sistemini de oluşturan yapılar gelişmeye başlıyor. Fakat buna rağmen 9. hafta cinsiyet tahlili için çok erken bir süre, belirtmekte fayda var.

Gebeliğin 9. haftasında annede ne gibi değişimler gözlenebilir?

Anne adayları sık sık bebeklerinin gelişimine dair bilgi almaya çalışsa da, kendilerine ait değişimleri de merak ediyorlar. Sonuçta içinizde bir canlı büyüyor ve bu da sizde bir takım değişimlere yol açıyor. Gebelikte ilk 3 aylık dönem anne için çok sorunludur. Mide bulantıları, sık sık gelen idrarlar, halsizlik ve yorgunluk hissi, kabızlık, midede yanma ve kaynama hisleri… 3. ayla birlikte bu hisler artık azalmaya ve anne adayları da gebeliğin tadını çıkarmaya başlayacaklar. 9. haftayla birlikte kan hacminizde artış olacak. Nitekim kan hacmi artışı iyi bir şeydir. Çünkü doğumda kan kaybı olacağından bu artan kan hacmi bu kaybı karşılamada yardımcı olacaktır.

9.haftada beslenme nasıl olmalıdır?

9.haftada özellikle C vitamini alımına dikkat edilmelidir. C vitamini fetal doku gelişimi açısından gebelikte önemli bir yer tutar. Bol su içmeli, sebze ve meyve tüketmelisiniz. Her şeyi mevsiminde tüketmek önceliğiniz olmalıdır. Organik beslenmeye özen göstermelisiniz. Günde 2-2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top