Close

Bebeğinizin 10.haftadaki gelişimi ve değişimi

10-haftalik-bebeklerde-gelisim-eniyikaidn

Zorlu geçen ilk haftaların ardından 10. haftada anne adaylarını biraz daha rahat, daha az mide bulantılı, daha az sancılı bir gebelik bekliyor. 10. haftanın sonundan itibaren bebeğiniz için embriyonik dönemin sonu, fetal dönemin başı başlar. Bu da bebeğinizin gelişimindeki kritik dönemi atlattınız demektir. Gebelikte 10. hafta demek “Artık rahat bir nefes alabilirsiniz” demektir. 

Gebeliğin 10. Haftasında bebeğinizde oluşacak değişim ve gelişimler

Fetal dönemin başlamasıyla birlikte minik bebeğinizde bir çok değişim ve gelişim gözlemlenecektir. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmaya başlayacak. İskelet kemikleri oluşmaya başlayacaktır. Kıkırdakları oluşmaya başlayacaktır. Eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisleri testosteron üretmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin göz kapakları şekle girecek fakat göz kapakları kapalı olacak, ta ki 27. haftaya kadar. 10. haftaya geldiğinizde bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 5-6 gr olacaktır. Bebeğinizin boyu ise 3.0- 4.2 santimetre arasında değişkenlik gösterecektir.

10. haftada annede oluşacak duygusal değişimler

10. haftayla birlikte anne adaylarında inişli çıkışlı duygu durumları bekliyor olacak. Bu haftayla birlikte birçok konuda duygusallaşacaksınız. Fakat gebelikte duygusal yoğunluklar gayet normaldir. Sonuç itibariyle hormonal dengeleriniz değişiyor.

Gebeliğin 10. haftasında anne adaylarında oluşacak değişim ve gelişimler

Gebeliğinizin 10. haftasının sonuna kadar halsizlik, mide bulantısı, yorgunluk hisleri sizinle olacaktır. Fakat 10. haftanın sonundan itibaren bu şikâyetlerinizde azalmalar gözlemleyebileceksiniz. Mide kaynaması, gaz ve şişkinlik gibi şikâyetleriniz olabilir, artması durumunda doktorunuza başvurmanızda fayda var. Göğüslerinizde şişkinlik, dolgunluk, ağırlaşma hissi ve hassasiyet hissedebilirsiniz. Vajinal akıntılarınızda artış gözlemleyebilirsiniz.

Bu akıntılar ile beraber çok hafif kanamalar yaşabilirsiniz, bu durum normaldir fakat kanama miktarı fazlaysa hemen bir doktora başvurmalısınız. Mide bulantılarınızda hafifleme başladığında eş zamanlı olarak iştahınızda artış olacaktır. Baş ağrılarınızda seyrekleşme olacak. Ayrıca daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz; bu oldukça normaldir. Büyüyen bebeğiniz mesanenize baskı yapmaktadır.

Doktor kontrollerinizi aksatmayınız ve kendinizi ihmal etmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top