Close

Bebeğinizin katı besinlere hazır olduğunu nasıl anlasınız?

Bebeğiniz siz yemek yerken izliyor ağzını oynatıyor mu? Yemeklere karşı normalde olduğundan daha mı ilgili davranıyor? Bunlar bebeğinizin katı besine geçiş zamanının geldiğini gösteren işaretlerden olabilir. Bebeklerin katı gıdaya geçiş zamanı ay sınırı ve kurallara göre belirlense de her bebek için bu zaman farklıdır. Sonuçta her biri farklı karakterlere sahip olduğundan davranışları değişiklik gösterecektir. Kimisi memesinin keyfini daha uzun sürmek isteyecek kimi ise ilk lokmalar için aceleci davranacaktır. Küçük mucizenizin davranışlarını gözlemlemek katı gıdaya ne zaman hazır olduğunu anlayabilmek için size ipuçları verebilir.

İşte bebeğinizin katı besine hazır olduğunu gösteren işaretler (6-8 ay arası)

Genellikle bebeğinizin kilosu doğum ağırlığının iki katına (5 kilo ve üzeri) çıkması artık hazır olduğunun işaretlerinden biridir.

Anne sütüne olan ilgisinin azalmaya başladığını gözlemliyorsanız bu bir işaret olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe kalori ihtiyacı da artar. Günde 8-10 emzirmeye rağmen hala aç görünebilir. Geceleri sık sık uyanabilir. Bu durumun kalori ihtiyacı ile bir ilgisi yoktur. İlk dört aydan önce bebeğinize anne sütü ya da mama dışında başka bir besin verilmemelidir. Muhallebi de dâhil olmak üzere ek besinler bebeğinizin daha kesintisiz uyku uyumasına yardımcı olmayacaktır.

Bebeğinizin ek gıda tüketebilmesi için en azından başını dik tutabiliyor, destekli de olsa oturabiliyor olması gerekir.  Mama sandalyesine dik oturuyor olması bunu gösteren işaretlerden biri olabilir. Her ne kadar bazı anneler bebeklerinizi yatırarak beslemekte ısrarcı olsalar da yatırarak beslemenin tehlikeli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır, bebeğinizin boğulmasına neden olabilir.

Bebeğinizin ek gıdaları yiyebilmek için çene kasları ve yutma refleksi yeterince gelişmiş olmalıdır.  Ağzına bir kaşık sokulduğunda ağzını kapatabiliyor olmalı, yemekleri ağzında çevirebiliyor ve diliyle ileri geri itebiliyor olmalıdır. Yutma eyleminde daha fazla beceri kazandıkça ağzından daha az salya akacaktır.  Bebeğiniz katı besinlere hazır bile olsa eğer dişleri çıkıyorsa ağzından daha fazla salya gelebilir.

Bu işaretleri bebeğinizde gözlemlerseniz, bebeğiniz katı besin almaya hazır olabilir.

scroll to top