Close

Bebeğiniz 8 haftadır sizinle, peki 8 haftalık bebeğin gelişim özellikleri nelerdir?

8-haftalik-bebek-gelisimi-eniyikadin

Bebeğiniz yaklaşık iki aydır sizinle birlikte ve dünyaya ayak uydurmaya ve alışmaya çalışıyor. Peki bu süreçte sizi ve bebeğinizi neler bekliyor? 8 haftalık bebeklerin gelişim özelliklerini sizler için araştırdık.

8 haftalık bebeğin uyku düzeni

Bebeğiniz dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. Anne karnından farklı olarak dış dünyadaki uyku ve yeme düzenine ayak uydurabilmesi için zamana ihtiyacı var. Bu süreçte uykuları düzensiz ve dengesiz olabilir. 8 haftalık bebeğinizin gündüz ve gece uykuları arasındaki fark fazla olabilir. Geceleri uyumayıp sabah saatlerinde uyuyabilir. Tüm bunlar normaldir. 8. haftadan sonra bebeğiniz yavaş yavaş gündüz ve gece uykularını daha düzenli bir şekilde uyumaya başlayacaktır. Uyku problemi beraberinde ağlama ve sızlanma gibi sorunlara da sebep olabilir. Unutulmamalıdır ki tüm bunlar alışma sürecinin bir parçasıdır ve normaldir.

8 haftalık bebeğin beslenme düzeni

Bebeğinizin beslenmeye çok ihtiyacı var. Tüm vücudu gelişim ve değişim sürecinde olduğundan sağlıklı büyüyebilmesi için anne sütüne fazlasıyla ihtiyacı var. İlk 6 ay anne sütü bebeğinizin gelişimi açısından yeterli bir besin kaynağı olduğundan 8 haftalık bebeğiniz yalnızca sizin sütünüz ile beslenerek gerekli besin ihtiyacını karşılayabilir. Her acıktığında ağlayarak size bunu göstereceğinden henüz belli bir düzen oluşmaması normaldir. Eğer sütünüz yeterli değilse doktor tavsiyesi ile devam sütü ya da bu gibi besinleri kullanabilirsiniz fakat unutulmamalıdır ki bir uzmana danışılması zorunludur.

8 haftalık bebeğin özellikleri

8 haftalık bebek artık yavaş yavaş etrafındaki hareketlerin farkına varmaya başlar. Anne ve babasını tanır ve onların hareketlerini izler. Elleri ve kolları diğer haftalara oranla 8. haftada daha fazla hareket eder. Bu haftalarda bebeğiniz gülümsemelere karşılık verebilecek durumdadır. Bununla birlikte farklı sesler çıkarmakta ve kendini keşfetmeye çalışmaktadır. Henüz oturamıyor fakat bir destek yardımı ile oturabilmesi mümkündür. Çok kısa süre de olsa oturmaktan hoşlanabilir. 8 haftalık bebekler diğer haftalara göre bu hafta ve ilerleyen haftalarda daha hareketli olma özelliğindedirler. El kol koordinasyonu ve motor beceri gelişimleri hızla devam etmektedir. Bu süreçte en önemli etken şüphesiz anne sütüdür. Çünkü anne sütü bebeğin gelişimsel ihtiyaçlarını karşılaması için önemli bir destekçidir.

scroll to top