Close

1-2 ay bebek günlük rutini

Bebek büyütürken başlıca önemli noktalar vardır. Beslenmenin yanında bebeğiniz hayatında düzeni de istemektedir. Her gün nelerle karşılaşacağını, hangi saatte neler yapacağını bilmek ister. Bu düzen onun gelişimi için büyük önem taşır. Düzen ve istikrar eksikliği bebeğinizin hayatında gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Bebeğiniz için günlük rutin nasıl sağlayabilirsiniz bunun hakkında biraz bilgi edinelim.

Bebeklerde günlük rutin nedir?

Bebeğinizde oluşturacağınız rutinler onun düzenini ve gelişimini olumlu yönde etkileyecek davranışların programıdır. Bu programda saate göre değil bebeğinizin hareketlerine göre ayarlamalar yapılmaktadır. Ve günlük rutin oluşturma sadece gündüzleri içindir. Çünkü uyuyan bebeğinizi hiçbir aktivite için uyandıramazsınız. Yapacağınız günlük rutinler bebeğiniz uyanıkken gerçekleşecek şeylerdir.

1-2 aylık bebekler için günlük rutin oluşturma

İlk 1-2 aylık süreç bebeğinizin uyum sağlama dönemidir diyebiliriz.

Zamanında doğmuş 3 ve 5 kilo arasında ki bebekler için günlük 3 saat rutin oluşturmak yeterli gelecektir. Örnek olarak 3 saatlik rutin şöyle olabilir:

  • Saat 07.00’da bebeğinizi besleyin.
  • Saat 07.45 civarında bebeğinizin altını değiştirin ve kısa süreli oyunlar oynayın
  • Saat 08.15’de bebeğinizi güzelce kundaklayarak uyutun.
  • Saat 08.30 civarları size kalan sessiz zamanlardır. Bu zamanları iyi değerlendirin. Yorgunsanız uyuyun, dinlenin canınız sıkılmışsa yapmaktan zevk aldığınız şeyleri yapın. Bu zaman diliminde kitap okuyabilir, filmde seyredebilirsiniz.
  • Saat 10.00 olduğunda bebeğinizi tekrar besleyerek 3 saatlik günlük rutinini tamamlamış olursunuz. Bunu düzenli şekilde yaparsanız bebeğinizin gelişiminde olumlu adımlar kaydedeceksinizdir.

Erken doğmuş ve 3 kilonun altında olan bebekler için 2 saat günlük rutin oluşturma yeterli gelecektir. Erken doğanlar içinde 2 saatlik günlük rutine örnek bir program verecek olursak:

  • Saat 07.00′ da bebeğinizi besleyebilirsiniz.
  • Daha sonra saat 07.40 olduğunda bebeğinizin altını değiştirebilir ve onunla kısa süreli oyunlar oynayabilirsiniz.
  • Saat 07.45 olduğunda bebeğinizi uykuya hazır hale getirerek uyutmanız gerekir.
  • Saat 08.00 sıraları sizin kendinize ayıracağınız boş zaman diliminiz olabilir. Dinlenebilir, müzik dinleyebilir ya da uykunuzu almadıysanız ve yorgunsanız uyuyabilirsiniz.
  • Saat 09.00 olduğunda bebeğinizi tekrar besleyerek 2 saatlik günlük rutinini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top