Close

Bebeğim acıktı mı?

bebeginizin-ac-oldugu-nasil-anlasilir-eniyikadin

Bebekler konuşma yetisine henüz  sahip olmasalar da dertlerini bir şekilde anlatmayı başarırlar. Önemli olan nokta sizin onu iyi anlayabilmenizdir. Özellikle konu yemek  olduğunda bebeklerin bir çok anlatma yöntemi vardır.

Bunların en fark edilir olanı ağlamaktır. Bebekler acıktığında hemen ağlamaya başlamazlar. Ancak size verdiği küçük mesajlar karşılıksız kaldığında başvurdukları son adımdır. Ağlamaya başladıklarında da karınlarını doyurmak zor bir hal alır. Bu yüzden en sağlıklı yöntem onlar ağlamadan sorunu çözmektir. Bebeğiniz aç olduğunu genellikle aşağıda belirttiğimiz durumlar ile anlatır.

Ellerini ağzına götürmesi

Bebeğiniz ellerini ağzına götürüp duruyorsa bu genelde aç olduğunu işaret eder. Ellerini emmesi durumunda onu doyurursanız bunu yapmayı bırakacaktır.

Dudaklarını emmesi

Dudaklarını şapırdatarak emiyorsa, dilini dışarı çıkarıyor ve dudaklarını yalıyorsa aç olduğunu anlayabilirsiniz. Bu bebeklerin açlıklarını en iyi anlatma yöntemlerinde biridir.

Eline geçirdiği her şeyi emmesi

Oyuncaklarını ve genelde kıyafetlerini ağzına götürüp emmesi aç olduğu anlamına gelebilir. Tabii o an diş çıkarmadığını varsayarsak.

Sizi çekiştirmesi

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman üzerinizdeki kıyafeti çekiştiriyorsa, üzerinizi çıkarmaya çalışıyorsa büyük ihtimalle bebek acıktığını ve sizi emmek istediğini anlatmaya çalışıyor demektir.

Aranması

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda ağzını açıp kafasını sallıyorsa bebeğiniz büyük ihtimalle meme arıyordur. Bunu fark ederseniz hemen emzirmeniz, küçük çabasının karşılığını vermeniz bebeğinizi çok memnun edecektir.

Sesler çıkarması

Bebekler başka bir derdi yoksa eğer genelde acıktığı zaman mızmızlanırlar. Memnuniyetsiz sesler çıkarıyorlarsa, her an ağlamak üzere gibi duruyorlarsa bunun açlık belirtisi olduğu düşünülebilir.

Başka yiyeceklere ilgi göstermesi

Sizin veya herhangi birisinin yediği bir şeye yöneliyorsa ya da dışarıda duran bir yiyeceğe uzanmaya çalışıyorsa bebeğiniz aç demektir. Yemeklere ya da yemek sandığı şeylere kollarını uzatması ve ona doğru sesler çıkarmasının ne anlama geldiğini tahmin edebilirsiniz.

Bebeğinizin sadece açlık değil, her konuda derdinin ne olduğunu anlamanız siz ve  bebeğiniz ile aranızda olan iletişiminiz için çok önemlidir. Onunla ile ne kadar güçlü iletişim kurarsanız o kadar sağlıklı bir anne bebek  ilişkisine sahip olursunuz. Bu yüzden bol bol onunla iletişim halinde olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top