Close

Bebeğinizin kakası size neler anlatıyor bilmeniz gerekenler

bebeginizin-kakasi-size-neler-anlatiyor-eniyikadin

Bebeğinizin kakası size neler anlatıyor. Bebeğinizin dışkısı onun sağlık durumunu izleyebileceğiniz bir laboratuvar ortamıdır sizin için. Bebeklerde fiziksel değişimlerle birlikte biyokimyasal değişimler de olmakta. Kakasının rengindeki değişimlerde göstergelerdendir.

Bebeklerde dışkı döngüsü

Normal bir gelişim sürecinde bebeğiniz ilk 2 – 3 gün koyu renkli bir kaka olan ilk kakalarını merkonyumlarını yapacak. Aminos sıvı, ölü hücreler ve bağırsak salgıları bu renge neden olacak. Ilerleyen 5 günde kaka yavaş yavaş yeşile dönüşecek 8 – 9. günlere geldiğimizde ise eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa kakanın rengi açık sarı renginde ve sıvı bir kaka olacak. Bebeğinizi anne sütüyle besleyemediyseniz ve mama vermek durumunda kaldıysanız rengin daha koyu sarı-kahve olması ve kıvamının biraz daha katı olması da normaldir.

Kaka yapma süreleri

Bebeğinizin kakası yapma aralıklarıyla da size çok şey anlatır. Bebeğiniz özellikle 1. ayında günde bir defadan az kaka yapıyorsa yeterince beslenemediğini anlayabilirsiniz. Bu dönemdeki bebeklerde anne sütünün de etkisiyle bağırsak hareketleri çok hızlıdır ve yeterince beslenen bebek için günde birkaç defa kaka yapmak çok normaldir.

Kakasını yaparken zorlanan bebekler

Bebekler anne karnındayken atık çıkarmazlar. Dokuz aylık hayatı boyunca kaka ve gaz çıkarmamış olarak dünyaya gelmişlerdir. Yani doğum onlar için çok fazla yenilik getirir. Kaka yapmak da yeni bir durumdur ve bebeğin özellikle ilk ayında kaka yaparken zorlanması endişe edilmeyecek çok normal bir durumdur.

Bebeğiniz katı gıdalara geçtiğinde kaka yaparken zorlanma yaşayabilir. Ancak hemen kabız olduğu fikrine kapılmamak gerekir. Kaka da kontrol edilmeli. Bebeğiniz kakası fazla sert ve katı ise kabız olduğunu düşünebilirsiniz. Bebek kaka yaparken sürekli zorlanıyor ve kakası da normalse bazı bağırsak problemleri buna sebep olabilir. Doktora danışmanızda fayda olacaktır.

Bebeğin kaka rengine dikkat

Bazen kaka yeşil renkte olabilmektedir. Çoğu durumda fazla besin almış ya da katı gıdaya geçtiyse yeşil renkli şeyler yemiş olduğu içindir. Bebek huzurlu ve sağlıklı görünüyorsa sorun yoktur. Ancak tersi durumlarda besin alerjisi ya da bağırsak enfeksiyonu ihtimali vardır ve doktorunuza gitmeniz gerekir.

Kırmızı renk, kan varsa; bebeğinizin kakasında kan görmeniz özellikle inek sütü içiriyorsanız bu süte alerjisi olduğunu gösterir. Anüsteki çatlaklar ve enfeksiyonlar da sebep olabileceğinden doktora danışmak gerekmektedir.

Bebeğinizin kakası beyaz ya da gri ise bu acil bir durumdur. Hemen doktora gitmelisiniz. Safra yolu tıkanıklığı ve karaciğer sorunları göstergesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top