Close

Bebeğinizin doğumuna yakın 12 hazırlık planı listesi

Ailenin en küçük üyesiyle buluşmaya az kaldı. İster ilk çocuğunuz olsun, ister başka çocuklar için yeni bir kardeş olsun, yaşamınızı ve etrafınızdakilerin hayatını derinden etkileyeceği gerçeğini göz ardı etmeyin. Bu süreçte düşünmek ve yapmak için çok fazla şey var. Yapılacaklar listesinde sıralamanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Doğum için plan yaptınız mı?

Henüz yapmadıysanız, partnerinizle ne tür bir doğum olmasını istediğinizi belirten bazı notlar hazırlamak iyi bir fikirdir. İstediğiniz ağrı azaltma tipini yazın, kordonun kelepçelenmesini geciktirmek isteyip istemediğinizi ve doğumdan sonra cildinizin sizin için ne kadar önemli olup olmadığını yazın.

Tercihlerinizin veya koşullarınızın günün birinde değişmesi durumunda, doğum planınızın esnek olması gerekir. Ama yine de sizin için, partneriniz ve sizinle ilgilenen ekip için yararlı bir rehber olabilir.

 • Eşinizle sohbet edin

Bebeğiniz gelmeden önce siz ve eşinizin aynı fikirde olduğundan emin olmanız önemlidir. Partnerinizin, doğum ve doğum sırasında rolünün ne olması gerektiğini veya yeni hayatınızda ailenizdeki işlerinizi nasıl böldüğünüzü anlamaya çalışmayın. Doğum partnerleri ve yeni babalar için rehberlerimiz yardımcı olabilir.

 • Deneyimli annelerden ipuçları alın

İster kendi anneniz olsun, ister çocuklu arkadaşlarınız olsun ya da topluluklardaki destekleyici anneler olsun, oradakiler bebekle hayattaki en iyi ipuçlarına sahip olabilirler. Hamilelik ve ebeveynlik söz konusu olduğunda saçma bir soru diye bir şey yoktur. Yani diğerlerinin deneyimlerinden öğrenmek için her fırsatı değerlendirin.

 • Büyük çocuklarınızla zaman geçirin

Eğer zaten bir çocuğunuz varsa, sizi meşgul edecek olan yeni doğmuş bir bebeğiniz olmadan ona biraz zaman ayırın. Bazı ebeveynler, yeni bir bebek tarafından yerinden edilmiş büyük çocuklarının duyguları hakkında endişeleniyor. Bu yüzden doğumdan önce biraz zaman geçirme fırsatını yakalamak ona ne kadar sevildiğini hatırlatmaya yardımcı olabilir.

 • Ekstra yardım ayarlayın

Bebekle ilk birkaç hafta çok zor olabilir. Yardım etmeye istekli arkadaş ya da akrabaları olacak kadar şanslıysanız, doğumdan önce belirli konular hakkında sohbet etmeye değer. Örneğin, ilk birkaç hafta içinde veya eşinizin babalık izni bittikten sonra onlara daha fazla ihtiyacınız olacak mı?

Diğer bir çocuğunuz varsa onun için bir çocuk bakıcısı gibi ücretli bir yardım kullanmayı düşünüyorsanız, bunu önceden ayarlayabilirsiniz. Diğer yeni ebeveynlerin ihtiyaç duydukları yardımı nasıl aldıklarını araştırın.

 • Evinizde evcil hayvanınız varsa bebeğinizin güvende olacağından emin olun

Yeni bir doğumda aile evcil hayvanları konusunda  oldukça endişeli olabilir. Fakat evcil hayvanlarınızın ve bebeğinizin mutlu bir şekilde birlikte yaşadığından emin olmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Evcil hayvanlarınız bebeğinizle aynı odada uymuyorsa en güvenli yoldur. Bir merdiven kapısı, köpekler için sınırları dışına çıkarmak için iyi bir yoldur. Ya da kedinizin bebeğinizin karyolasına veya çocuk arabasına tırmanmasını önlemek için bir kedi ağına sahip olabilirsiniz. Bunlar ilk aylarda geçerli daha sonra çocuğunuz evcil hayvanınıza karşı alerjisi yoksa onunla oyun oynaması vakit geçirmesi iyiliğine olacaktır. Kediler ve köpekler zaten bebeklere karşı ilgi duyarlar, onları herhangi bir tehlikeye karşı korurlar ve severler.

 • Bebeğinizin kıyafetlerini ve yatak takımlarını yıkayın

Yeni bebeğiniz doğduğunda cildi çok hassas olacak. Bu yüzden, kullanmadan önce kıyafetlerini ve yataklarını kimyasal olmayan bir deterjan kullanarak yıkamak iyi bir fikirdir. Bu bebeğinizin cildinin daha yumuşak olmasına yardımcı olur ve tahriş olasılığını azaltır.

 • Bebek bezleri üzerine stok yapın

Küçüğünüzün kaç tane bebek bezi kullanacağına şaşırabilirsiniz, bu yüzden şimdi stoklamak şart. Tek kullanımlık bebek bezleri kullanmayı planlıyorsanız, günde hemen hemen 10 ila 12’ye ihtiyacınız olacaktır. Yeniden kullanımları tercih ediyorsanız, ihtiyacınız olan numara, seçtiğiniz bezin türüne bağlı olacaktır. Bazı perakendeciler deneme paketleri sunuyor, böylece bebeğiniz için en iyi olanı görebilirsiniz.

 • Hastane çantanızı hazırlayın

Doğumunuz her an başlayabilir, bu yüzden yaklaşık 36 haftaya kadar tüm gerekli şeyleri bir araya getirmeniz en iyisidir. Doğum planı, bebek bezleri ve kıyafet değişimi gibi doğumdan sonra ihtiyaç duyacağınız her şeyi toplayın ve çantayı vestiyer gibi bir yere koyun ki hemen alabileceğiniz yerde olsun. Daha fazla ipucu için hastane çantanızda neleri paketleyeceğinize dair kılavuza bakın.

 • İletişim numaralarını alın

Telefonunuzda ihtiyacınız olabilecek tüm numaralara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, ebe, aile doktorunuz veya yerel hastaneniz ile iletişime geçmeniz gerekiyorsa gecikme olmayacaktır. Ayrıca taşımacılığa ihtiyaç duyduğunuzda veya diğer çocuklarınızla ilgilenmeniz gereken bir kişi varsa, kimi arayacağınıza dair birkaç seçeneğiniz var olmuş olur.

 • Bebeğinizin eve giderken hangi kıyafeti giyeceğini seçin

Bebeğinizi eve götürmek için hangi kıyafeti seçeceğiniz gerçekten eğlenceli kararlardan biridir. Yıkanmış ve paketlenmiş çantanızda bulunduğundan emin olun. Kıyafet ilhamı için bebek mağazalarına göz atın, yeni doğanlar için birçok çeşit yer alıyor.

 • Arabanızı kontrol edin

Bir hastanede ya da doğum merkezinde doğum yapmayı planlıyorsanız, en son şey büyük günde araba sorunudur. Önceden kontrol edin ve depoda her zaman bol miktarda yakıt olduğundan emin olun. Bebeğinizi eve getiriyorsanız, arabaya koltuğunu takmayı unutmayın.

 • Kameranızı unutmayın

Bugün için en önemli olan şeylerden biri de anı yakalamaktır. Bebeğinizin doğduğu anı, ilk ağladığı anı yakalamak istiyorsanız yanınızda mutlaka bir fotoğrafçı ya da kameranızın olması gerekiyor. Bu an bir kere yaşanacak o yüzden ihmal etmemenizde fayda var.

Her ebeveyn çocuğu için en iyisini, tam olarak yapmak ister. Biz de sizin için bu konuda yardımcı olmaya çalıştık. Umarım faydası olur, yeni bebeğiniz hakkında endişelenmeyin ve hazırlık yapın.

scroll to top