Close

Bebeğinize örebileceğiniz basit 3 yelek modeli

Bebekler küçük ve savunmasız oldukları için her daim anneleri tarafından korunurlar. Gelişimini sürdüren hassas bünyeleri küçük sıcaklık farklarından dahi çok çabuk etkilenebildiği için giyimleri yetişkinlerinkinden farklıdır. Hava ne kadar sıcak olursa olsun bebeklerin koruyucu ek giysiler giymesi gereklidir ki bunlardan en kullanışlı olanı ve en çok tercih edileni yeleklerdir.

Genellikle anneanne veya babaanne adayları tarafından tatlı bir telaşla örülen bebek yelekleri kullanışlı oldukları için anneler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kız ve erkek çocukları için çok farklı modellerde bebek yeleği örnekleri bulunmaktadır. Bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra tercih edeceğiniz renk ve modele karar verebilirsiniz. Örgüleri genel olarak;
1) Tığ işi
2) Tunus işi
3) Şiş örgüsü
olarak ayırmak mümkündür. Şiş örgüsü kendi içerisinde ajurlu, selanik, düz ve haroşa örgü olarak çeşitlenir. Modelini ne seçerseniz seçin, çoğu yeleğin dibi ve yakaya doğru yükselen kenarları lastik örülür. Bebek yeleği örerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ip seçimidir. Bebeklerin cildi hassas olduğu için tüylü ipler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Piyasada bebekler için özel üretilmiş ipler bulmak mümkündür. Bu iplerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Sürekli ihtiyaç duydukları mendillerini koyabilmek için bebek yeleklerinin cepli yapılması onları çok daha kullanışlı hale getirecektir. Seçtiğiniz modele uygun olarak bere ve eldivenler örerek bebek yeleğinizle kombinlemek hoş bir fikir olabilir.

Yelek, bebek yeleği olacağı için renkleri korkmadan kullanabilirsiniz. İster birkaç farklı ipi kullanarak motifi renklendirebilir, isterseniz ebruli ipler kullanarak renk geçişleri elde edebilir, daha renkli bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Öreceğiniz yeleği nakış ve işlemelerle süslemek bir diğer seçenektir. Hayal gücünüzün el verdiğince, istediğiniz renkte ipleri kullanarak yeleğin üzerinde görsel bir şölen oluşturabilirsiniz. Düğmeler ise süslemede fark yaratabilecek bir diğer unsur. Seçtiğiniz düğmeler ve yeleğiniz arasında uyum yakalayarak yeleğin görselliğini arttırabilirsiniz. Çok çeşitli şekil ve boyutlarda düğmeleri her yerde kolaylıkla bulabilir, oldukça uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Buna rağmen doğru düğme seçimi yapıldığı takdirde çok iyi birer tamamlayıcı olduklarını fark edeceksiniz. Özellikle ahşap düğmelerin bebek yeleklerine çok yakıştığını söylemek mümkün. Elinizde ipiniz ve hayal gücünüz olduğu müddetçe çok güzel bebek yelekleri örememeniz için hiçbir engel yok. Bütün bu bilgiler ışığında örmek istediğiniz modele karar vererek bebeğinizi biran önce güzel yeleklere kavuşturabilirsiniz.

scroll to top