Close

Dinlendirici gözlük nedir? Gerçekten faydalı mı?

dinlendirici-gozlukler-faydali-mi

Halk arasında gözlük kullanan birçok kişiden, aslında dinlendirici gözlük kullandıklarını söylediklerini duymuşuzdur. Peki, nedir bu dinlendirici gözlük? Gerçekten faydalı mı? Sağlığımız açısından herhangi bir zararı bulunuyor mu?

Dinlendirici gözlük nedir?

Halk arasında söz edilen dinlendirici gözlük adında bir gözlük çeşidi yoktur. Aslında bu tabir ülkemize has olan bir tabirdir. Halk arasında 0,25 veya 0,50 gibi çok düşük dereceli, sürekli olarak takılmayan arada sırada kullanılan, göz numarası yüksek derecede olmayan kişilerin kullanmış oldukları gözlükler bu isimle adlandırılmaktadır. Bu tarz numarası oldukça düşük gözlükleri her zaman takmak zorunda değilsiniz; bilgisayar kullanırken, kitap okurken kullanabilirsiniz. Gözlük kullanarak hem daha iyi bir şekilde görebilir hem de gözlerinizin yorulmasını engelleyebilirsiniz. Gözü herhangi bir şekilde bozuk olmayan kişilerin dinlendirici adında bir gözlük kullanmaları, göz sağlıkları açısından uygun değildir. Dinlendirici gözlük fiyatları oldukça uygundur, 25-50 tl arasında temin edebilirsiniz. Numarasız ve derecesiz gözlükler ise yalnızca aksesuar olarak kullanılan gözlüklerdir. Herhangi bir gözlükçüye gidip “0” numara cam ile istediğiniz çerçeveyi seçerek, arzu ettiğiniz gözlüğü alabilirsiniz. İnternet üzerinden de bu aksesuar olarak kullanılan gözlükleri satın alabilirsiniz.

Dinlendirici gözlükler nasıl, ne zaman kullanılmalı?

Öncelikli olarak kesinlikle doktor muayenesi olmadan herhangi bir isim altında satılan gözlükleri hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Dinlendirici gözlüğü ise doktorunuzun kullanım önerilerini dikkate alarak, onun söyleyeceği sürede ve şekilde kullanmalısınız. Günün her anında dinlendirici gözlükleri kullanmak zorunda değilsinizdir. Gözlerinizin doğrudan bir şekilde yapay ışığa maruz kaldığı durumlarda, yani bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi elektronik aletleri kullanırken kullanabilirsiniz. Bunların yanında aşırı ışıklı ortamlarda, gazete, dergi ve kitap gibi okuma etkinliklerinizde dinlendirici gözlüğü kullanabilirsiniz.

Dinlendirici gözlükler gerçekten faydalı mı?

Aslında gözlüğün dinlendiricisi olmaz. Çünkü gözlüğün görevi miyop, astigmat, hipermetrop gibi göz bozukluklarını tedavi etmek amacıyla kullanılan, yardımcı bir araçtır. Dinlendirici gözlük, doktor muayenesi olmadan satın alınan gözlükler kişiye sadece psikolojik açıdan bir rahatlama sağlayabilir. Bu gözlükler temelde herhangi bir sorunu çözmezler. Bu nedenle doktor muayenesi olmadan bu gözlükleri kullanmanız, göz sağlığınızı tehlikeye atabilir. Gözleri sağlıklı bir kişinin bu gözlükleri kullanması durumunda, gözleri dinlenmek yerine bir süre sonra gözde yorgunluk hissi yaratabilir. Hatta bu gözlükler kişide baş ağrısı dahi yapabilir. Doktorlara göre, kişinin gözünde dereceli bir bozukluk var ise gözlük kullanmalı eğer herhangi bir bozukluk yok ise gözlük kullanmamalı şeklinde açıklamışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top