Close

Saç dökülmesi sorunu

Saç dökülmesi ile başa çıkmanın yolları

Bazen uzun süren, bazen kısa zamanda geçen saç dökülmesi problemini kadın, erkek ayırmaksızın herkes hayatının bir döneminde yaşamaktadır. Saç dökülmesinin nedeni ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir veya vitamin eksikliğinin belirtisi de olabilir. Bazen de sadece mevsimsel geçişlerden etkilenen saç dökülebilir. Yine de yoğun bir dökülme sorunu yaşanıyorsa kesinlikle önce doktora başvurulmalıdır. Daha sonra ise saç dökülmesini engellemek veya azaltmak için evde kendi yöntemlerinizi deneyebilirsiniz.

Saç dökülmesini durdurmak için neler yapılmalı?

  • Stresten, aşırı kaygıdan uzak durulmalıdır.
  • Beslenmeye dikkat edilmeli, bol vitaminli yiyecekler tüketilmelidir.
  • Yoğun karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Saç şekillendiriciler (maşa, düzleştirici, saç spreyi, jöle vb.) çok fazla tercih edilmemelidir.
  • Haftada en az bir kere balık tüketilmelidir.
  • Saç derisine her gün birkaç dakika masaj yapılmalıdır.
  • Saça uygun, katkısız şampuanlar tercih edilmelidir.

Saç dökülmesini engellemek için evde yapılabilen kolay tarifler

Elma sirkesinin saça faydaları

Elma sirkesi saç derisini arındırarak, saçın yapısını güçlendirir. Saçın hızla uzamasını sağlar ve saç dökülmesini engeller.

Her duştan sonra saç durulama suyunuza ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı elma sirkesi saçınızın yapısını güçlendirecektir. Ayrıca bu yöntem saçlarınızın parlak görünmesini de sağlar. Kokusundan dolayı endişelenmeyin. Birkaç dakika içinde elma sirkesi kokusu saçınızdan uçup gidecektir.

Lavanta kürü ile saç bakımı

Lavanta kürünü uygulamak için saçınızın temiz olması gerekir. 3 bardak suya bir yemek kaşığı lavanta konularak çay demler gibi demleyin. Demlenen lavanta kürünü süzüp soğumasını bekleyin. Soğuyan kürü saçınıza uygulayın ve 1 saat saçınızda bekletin. Daha sonra temiz su ile saçınızı durulayın. Bu yöntem düzenli kullanımda saç dökülmesini durdurur.

Hindistan cevizi yağının saça uygulanışı

Hindistan cevizi yağı, saç dökülmesini engelleyerek, yoğun saç kaybınızı durdurur. Hindistan cevizi yağından 1 tatlı kaşığı kadar alarak elinizde ısıtın. Daha sonra parmak uçlarınızla Hindistan cevizi yağını saçınıza masaj yaparak uygulayın ve 1-2 saat bekletin.

Saçınızı durulamadan önce su yerine ilk olarak saça şampuan uygulayın. Daha sonra su ile saçınızı köpürtün ve yağdan arındırın.

Çam terebentin yağının saç dökülmesine etkisi

Şampuanınızın içine 25 damla kadar katacağınız çam terebentin yağı saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesini engelleyecektir. Saçın yapısındaki hasarı onararak saçı besleyen bu yağ aynı zamanda saçınızın hızla uzamasını da sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top