Close

Çam Terebentin Faydaları

Saç dökülmesi denildiği zaman saç bakımında akla gelen ürünlerdendir çam terebentin. Çam terebentini, çam ağacının reçinesinden elde edilen bir bir çeşit bitkisel yağdır. İçerisinde bulunan çok yararlı maddeler sayesinde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çam terebentin antibiyotik özelliği bakımından çok güçlü bir yağdır. Antiseptik özelliklere sahiptir. Çam terebentinin enerji verici bir özelliği de vardır. Fakat bu yağı kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Çok güçlü etkilere sahiptir. Gerektiğinden fazla kullanılması durumunda bir takım yan etkiler görülebilir. Çoğunlukla saç bakımında kullanılan çam terebentin, kafa derisinin sağlığını olumlu yönde etkiler. Saçlarınızın dökülmesini azaltarak onların daha hızlı ve çok daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Kafa derisine sürüldüğü zaman saçınızın köklerini besler. Saçlarınıza parlaklık verir ve saçlarınızın canlı bir görünüm elde etmesini sağlar.

Çam terebentini saçların bakımında aldığı rol oldukça fazladır ve bunun yanında tüm vücut sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Çam terebentin astım, idrar yolu enfeksiyonları, romatizma, şeker hastalığı, hemeroit ve gribal enfeksiyon gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılır. Cilt sağlığı bakımından da yararları vardır. Ancak çok keskin ve ağır bir yağ olduğu için ciltle direk temasından kaçınmalısınız. Çam terebentini kesinlikle bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek cildinize uygulayın. Aksi takdirde cildiniz tahriş olacaktır.

Çam terebentin kas ve kemik ağrılarından selülit tedavisine kadar bir çok alanda geniş bir amaçla kullanılır. Pek çok kozmetik ürününün içinde de kullanılması tercih edilir. Piyasada çok çeşitli olarak sabun ve şampuan gibi ürünlerin içinde kullanılır.

Nasıl Kullanılır?

Nasıl kullanılacağı konusundaki en önemli husus çam terebentini nerede ve ne için kullanacak olmanızdır. Pek çok alanda kullanılabilen çam terebentinin kullanım alanına göre kullanım şekli değişir. Çam terebentinin beklenen faydaları gösterebilmesi ve en etkili sonucu alabilmeniz için doğru şekilde, doğru miktarda kullanmanız gerekir. Eğer saç bakımında kullanacaksanız çok güçlü bir içeriğe sahip olduğu için direkt olarak saf bir halde saç derinizde kullanmayın. Saç bakımında  kullanacağınız çam terebentini şampuanınızın içine damlatarak şampuanınız ile karıştırınız ki saç derinizi tahriş edecek bir etki yaratmasın. Bunun için 200 mililitrelik şampuanınızın içine 20-25 damla kadar çam terebentin damlatarak güzelce karışmasını sağlayın. Çok güçlü ve yakıcı özelliğe sahip olduğu için çok dikkatli kullanmanız gerekir. Gözünüzle ve cildinizle direkt temasından kaçının. Temas etmesi halinde bol suyla cildinizi arındırın. Çünkü cildinizde ve gözünüzde büyük hasar ve tahrişe sebep olur.

Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de çam terebentin kullanılır. Bir miktar kaynar suyun içerisine 1-2 damla olacak şekilde çam terebentin damlatın ve buharını soluyun. Oldukça başarılı bir sonuç elde edeceksiniz. Bu karışımı kışın sıklıkla yaparsanız hastalıklardan korunursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top