Close

Baş belası saç dökülmesi

Saç dökülmesi için şampuanlar

Günümüzde özellikle erkeklerin sorunu olarak kabul edilen saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Gerek genetik gerekse yaşam şartları sonucunda birey saç dökülmesi sorunuyla baş başa kalabilir. Bu sorunla başa çıkmak için günümüzde pek çok yöntem bulunur ve saç dökülmesine karşı üretilen şampuanlar bu yöntemlerden biridir.

Saç dökülmesinin sebepleri

Günlük hayatta bireyin saçı birçok sebepten ötürü dökülebilir. Sebeplerden bazıları şunlardır:

  • Mevsimsel geçişler,
  • Vücutta demir eksikliği,
  • Bireyin stresli bir yaşam sürmesi,
  • Hormonal bozukluklar,
  • Genetik olarak yatkın olmak.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Stres yapmak, her türlü hastalığı tetiklediği gibi saç dökülmesini de tetikler. Bireyin stres yapmaktan kaçınması gerekir. Bunun yanında saç dökülmesine özel olarak geliştirilen karışım şampuanlarla bu sorun yavaşlatılabilir veya önlenebilir. Bu tamamen kişinin kendi saç yapısına bağlıdır. Eğer birey, genetik olarak saç dökülmesine yatkınsa bu sorunu tamamen önlemesi çok zordur. Uzman bir doktora başvurması tavsiye edilir.

Saç dökülmesi için ne tür şampuanlar kullanılmalı?

İçerisinde Bio-Activ bulunan Bioxcin quantum gibi şampuanlar saç dökülmesini önlerken aynı zamanda kepek oluşumunun da önüne geçmiş olurlar. Bunun dışında American crew gibi içerisinde adaçayı yaprağı ve papatya ekstreleri bulunan şampuanlar mat ve yıpranmış saçların onarılıp korunmasına yardımcı olmaktadır.

Isırgan otu, saçların dökülmesini durdurup yeniden çıkmasını sağlayan bir besindir ve piyasadaki bazı şampuanların içerisinde bulunur. Bu çeşit şampuan üreten markalardan biri Tresan’dır. Bir diğer saç dökülmesine karşı çok konuşulan şampuan markası ise SemaMed şampuanlardır. İçerdiği bitkisel özler sayesinde saçların güçlenmesine ve daha zor dökülmesine yardımcı olur.

Saç tipime uygun şampuan hangisi?

Yanlış şampuan seçimi saçları yıpratır ve deforme olmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı birey şampuan seçimi sırasında seçici davranmalı ve kendi saç tipini göz önünde bulundurarak seçim yapmalı. Saç dökülmesine karşı şampuan çeşidi piyasada çok fazla vardır fakat bunlar kendi aralarında kategorileşecek şekilde birbirlerinden ayrılırlar. Bazı şampuanlar sert ve şekil almayan saçlar içindir bazı şampuanlar kırılgan saçlar içindir. Bu yüzden sadece saç dökülmesine karşı olduğu için diğer özelliklerine bakmadan şampuan seçimi yapmak yanlış bir harekettir.

Kişileştirilmiş şampuan kullanmak

Bazı markalar bizlere şampuan alırken bir takım kişileştirmeler sunarlar. Bu şampuanlar genelde internet üzerinden satılır. Birey kendi saç tipini, saç yapısını, nem durumunu, saçını yıkama sıklığını ve saç dökülmesini önleme, kepeği önleme gibi şampuanı alma sebebini belirterek ve parasını ödeyerek bu şampuanlara sahip olabilir. Birey için en doğal ve sağlıklı yol bu olacaktır. Bu sayede saçlar hem daha canlı hem daha güçlü olacak hem de bireyin yaşadığı saç sorunlarının önüne geçilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top