Close

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir?

Doğum sonrasında kadınlar vücutlarındaki pek çok değişiklikle mücadele ederler. Bu değişikliklerden biri de saç dökülmeleridir. Söz konusu saç dökülmelerinin önlenip önlenemeyeceği merak edilen sorulardandır. Sorunun cevabına ilişkin bilgiler yazımızda…

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMELERİNİN SEBEBİ NELER OLABİLİR?

Kadınları oldukça rahatsız eden bu durum karşısında çeşitli çözüm arayışlarına başvurulabilir. Doğum sonrası saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerin başında hormon dengesindeki değişimler gelebilir. Hamilelik sürecin boyunca hormonlardaki artış saçların güçlenip yoğunlaşmasına sebep olurken, doğumdan sonra kısa bir süre içerisinde gücünü kaybedip dökülmeye başlayabilir. Bazı uzmanlar söz konusu doğum sonrası saç dökülmesinin uzun süreli ve kalıcı bir etkisinin olmadığını savunmaktadır. Saç dökülmelerinin ne oranda ya da ne kadar süre boyunca devam edeceğinin ölçüleri kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Genel görüş ise bu saç dökülmelerinin yaklaşık olarak iki üç ay süreceğidir. Saç dökülmesi probleminin bazı kadınlarda çözülüp saçların hamilelik öncesindeki durumuna kavuştuğu görülebilir. Bazı kadınlarda ise durum bu kadar olumlu olmayabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi problemi uzun süre ve yoğun bir şekilde devam edebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kadınların bu konu ile ilgili önlem alması gerekebilir.

Saç dökülmelerinin neden meydana geldiği araştırılırken elbette ki uzmanların görüşüne başvurmakta fayda vardır. Bununla beraber saç dökülmelerinin nedenleri konusunda aşağıdaki ifadeler kullanılabilir:

• Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak saç dökülmeleri görülebilir.
• Başvurulan diyet programları saç dökülmelerine neden olabilir.
• Genetik olarak saç dökülmesine Yatkın bir ailenin üyesi olmak saç dökülmesini tetikleyebilir.
• Stresli bir yaşam tarzı saç dökülmelerine neden olabilir.
• Saçın bakımını sağlamak amacıyla kullanılan ürünler saç dökülmesine sebep olabilir.
• Bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak saç dökülmesi görülebilir. Beslenme bozukluğu, tiroid, kansızlık bu hastalıklar arasında sayılabilir.

DOĞUM SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Doğum sonrası saç dökülmesini önlemek için pek çok yöntem ve tedavi bulunmaktadır. Saç dökülmesi problemine yönelik tedavi ve yöntemlerin varlığı kadınlar için oldukça önemlidir. Kadınların kendi saç dökülme problemlerini uygun tedaviye yöntemlerini belirlerken dermatologların da görüşünden faydalanmaları gerekir. Söz konusu tedavi yöntemlerinden biri saç diplerine masaj yoluyla uygulanan ilaçlardır. Güçlü bir saç gelişimini ve dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlayan losyonların da varlığı bilinmektedir. Emzirme döneminde annelerin ağız yoluyla destekleyici tedaviler de mevcuttur. Bilinen bir diğer uygulama ise PRP’dir. Bu uygulamada kişinin kendi kanı kullanılarak saç köklerinin canlandırılmaya çalışılır. Ayrıca emzirme döneminde başvurulabilecek yöntemlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top