Close

Sol göz kapağı seğirmesi neye işarettir?

Halk arasında göz seğirmesi çok yaygın bir durumdur. Genellikle hurafe gibi şeylere yorulan göz seğirmesi aslında sağlık açısından sizi tehdit edebilir. Hem batıl inanç bakımında hem de sağlık açısından sol göz seğirmesi ne anlama gelir? İşte sol göz seğirmesinin anlamları…

Sol göz seğirmesi halk arasında batıl inançlar ile bağdaştırılarak çeşitli anlamlara gelebilir. Eğer sol gözün dışı seğriliyorsa ziynet, gözün altı seğiriyorsa mevki, göz bebeği seğiriyorsa sevinç, göz kuyruğu seğiriyorsa mal anlamına gelmektedir. Fakat tabii ki de bu batıl inançtan başka bir şey değildir. Sol göz seğirmesinin tıbbi sebepler sonucunda meydana geldiği alenen bilinmektedir.

TIPTA SOL GÖZ SEĞİRMESİ

Sol göz seğirmesi, göz kapağında bulunan kaslarının yaptığı istem dışı oluşan bir spazmdır. Hiçbir ağrı veya acıya sebebiyet vermez. Genellikle üst veya alt göz kapağından meydana gelse de bazı insanlarda iki kapakçıkta da aynı anda spazm meydana gelebilir ve hastaya zor anlar yaşatır.

Sol göz seğirmesine birçok şey etki edebilir. Eğer göz seğirmeniz birkaç dakika değil de günler hatta haftalar sürerek seğirmeye devam ediyorsa derhal doktora gitmelisiniz. Tıp dilinde sol göz seğirmesi kişinin herhangi bir hayır veya şere bulaşacağı gibi batıl anlamlara değil, göz sağlığının bozulması ve göz kapağının kapanacağı anlamına delalet eder.

Sol göz seğirmesinin meydana gelmesi için birçok sebep vardır. Bunlar; mevsimsel değişiklikler, fazla kafein ve alkol tüketimi, stres, gözü çok fazla yoran aktivitelerden olan kitap okuma veya televizyon ile bilgisayara aşırı bakma, yorgunluk ve uykusuzluk gibi faktörlerdir.

Sol göz kapağı seğirmesi neye işarettir?
Sol göz kapağı seğirmesi neye işarettir?

Ayrıca vücutta oluşan D vitamini eksikliği direk olarak göz sağlığı ile ilgili olduğu için derhal bir göz doktoruna gitmelisiniz. Eğer D vitamini kaynaklı ise vitamin alımlarınız ve beslenmenize daha dikkat edip sol göz seğirmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunlar kişiden kişiye değişebileceği için en uygun nedeni ve tedavi yöntemini doktorunuza danışıp öğrenebilirsiniz.

SOL GÖZ SEĞİRMESİ NASIL GEÇER?

Sol göz seğirmesi yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şey gözlerinizi kapatıp dinlendirmek olacaktır. Gözünüz gün içinde yorulup seğrilebilir bunun için ilk müdahale gözleri dinlendirmek olacaktır.

Sol göz seğirmesi muhakkak ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu yüzden göz seğirmeniz geçmediği halde, geçerse de tekrardan tekrarlamaması için doktora gidip muayene olmalısınız. Bazı zamanlarda göz seğirmesinin hangi sebepten meydana geldiği teşhis edilemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda evde seğiren gözün üstüne buz ile kompres yaparak sol göz seğirmesinin önüne geçebilirsiniz.

scroll to top