Close

Yeşil elmanın faydaları

Yeşil elma yemenin faydaları

Elma, sağlıklı oluşu ile atasözlerinde yerini alan sayılı meyveden biridir. Atalarımız eski dönemlerde “Günde bir elma doktoru uzak tutar.” diyerek elmanın nasıl faydalı olduğunu anlamış ve kuşaktan kuşağa aktarmıştır. Tıptaki gelişmeler sayesinde şimdi elmanın bire bir faydalarının neler olduğunu sıralamak, ataların sözlerini açıklamak mümkün hale gelmiştir.

Yeşil elma mı daha faydalı kırmızı elma mı?

Elma, faydalı olduğu kesin olan bir meyve olsa da “Elma olsun da yeşil, kırmızı fark etmez” düşüncesi tam anlamıyla doğru değildir. Elbette her ikisinin de birçok yararı vardır ancak bazı noktalarda farklılıklar görülür.

Sulu, tatlı, yemeye doyum olmayan kırmızı elma ile kütür kütür bir yeşil elmayı karşı karşıya alınca yeşil elmanın bir süre sonra yeme isteğini azalttığı görülür. Bu, kırmızı elma sevenler için pozitif bir özellik gibi görünse de aslında yeşil elma hanesine yazılacak bir artıdır. Yeşil elma, yeme düzensizliklerini dengeler ve aşırıya kaçmayı önler. Yemeklerden önce tüketildiği takdirde, porsiyonunuzun küçüldüğünü fark edersiniz. Bunun dışında yeşil elma, kırmızı elmaya göre daha fazla antioksidan içerir ve yapısı daha liflidir. Bahsedilen iki özellik de yeşil elmayı kırmızı elmadan öne geçirecektir.

Yeşil elmanın saymakla bitmeyecek faydalarından kırmızı elmaya üstün gelecek olanlar bu şekilde olsa da yeşil elmanın kendisine özgü daha birçok yararı vardır.

Yüksek lif barındırır

Lifler metabolizmamızın düzenli işleyişini sağlayacak yardımcılar olarak görülebilir. Yeşil elma da zengin lif içeriğiyle diyetisyenlerin ve vücudumuzun dostudur. Yeşil elmanın lifli yapısının sağladığı yararlar birkaç maddede özetlenebilir:

  • Kolon kanserine karşı bir kalkan görevi görür.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Karaciğer, böbrek ve sindirim sistemindeki organları, kendilerini tahrip edebilecek toksinlerden korur.
  • Karaciğer toksinlerden koruma işlevini yerine getirdiği için karaciğere yardımcı olur.
  • Sinir hücrelerine yaptığı katkı sayesinde hasarlara karşı daha dayanıklı hale gelen sinirlerin Parkinson hastalığına yakalanma ihtimali düşer.
  • Beyindeki sinir hücreleri arasındaki katkı Alzheimer riskini azaltır.

Mineral bakımından zengin

Uzmanlar tarafından yeşil elmanın içeriğinde demir, çinko, bakır, manganez, potasyum gibi mineraller olduğu söylenmiştir. Bu mineraller ise insan sağlığı için oldukça gereklidir. Demir kandaki oksijen seviyesi düzenini sağlarken potasyum düzenli kalp atışları için vazgeçilmez bir mineraldir. Minerallerin eksikliği, vücutta ciddi sorunlara neden olabilir. Yeşil elma ise aynı anda birden çok minerali bulundurma kapasitesine sahiptir. Mineraller açısından zengin olan bir vücudun metabolizmasının da daha hızlı çalışacağı unutulmamalıdır.

Antioksidan içeriği yüksek

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücresel yenilenmeyi sağlar ve yaşlanma karşıtı olma özelliği alır. Cilde doğal bir parlaklık sağlar, sivilce oluşumunu engeller.

Gülümseyin

Yeşil elma, bunca özelliğin yanı sıra sağlıklı dişlere kavuşmanıza da yardımcıdır. Diş macunu ve fırçaya erişim sağlayamadığınız zaman çekinmeden kullanabileceğiniz yeşil elma, özellikle de kabukları, ağızda tükürük salgılanmasını arttırarak çürüklere karşı da koruma sağlar. Diş fırçası, diş macunu reklamlarında özellikle yeşil elma görüşümüz boşuna değildir.

Diyabet ve yeşil elma

Yeşil elma kan şekeri seviyesini düzenleme konusunda oldukça önemli bir noktada durur ve bu da diyabet hastaları yahut diyabet hastalığına genetik yatkınlığı olan kişiler için son derece güzel bir haberdir. Uykudan uyandığımızda çalışmaya devam eden ve bütün gece bir şey yemediğimizden dolayı kendisine bir yardımcı bulamayan pankreasımız bu konuda zorluk yaşayabilir. Aç karna yenecek bir adet yeşil elma, pankreasa gerekli desteği vermeye yardımcı olacaktır.  Yapılan araştırmalarda her gün bir yeşil elma tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla diyabete yakalanma oranı %30 daha düşük çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top