Close

Yoğurt kürünün faydaları ve hazırlanışı

Yoğurt kürü

Kilo vermek isteyenlerin oldukça merak ettiği yoğurt kürü; yağ yakma, kabızlık giderme, tatlı isteğini bastırma, metabolizmayı hızlandırma gibi saymakla bitmeyecek özelliklere sahiptir. Limonlu, pul biberli gibi çeşitli baharatlar ile hazırlanıp tüketilmekte ve günde yarım kilo vermenize yardımcı olabilmektedir.

Yoğurt kürünün faydaları nelerdir?

Yoğurt kalorisi düşük bir besindir. Düzenli olarak tüketildiğinde halsizliğin önüne geçer ve bel bölgesinde meydana gelen yağları yakmanızı sağlar. Zengin kalsiyum içermesi bakımından bu özellikleri sağlar. Sindirim sistemimizin de sağlıklı çalışmasında rol oynarak karın şişliklerinin önüne geçebilmektedir. Kabızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Osteoropoz adı verilen kemik rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Diyabetik diyetler için de tavsiye edilen bir gıdadır. Organik olarak üretilmiş olanları oldukça yarar göstermektedir.

Cilt bakımı için de tercih edilen bir besindir. Akne, siyah nokta, güneş lekelerine karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yoğurt kürü zayıflatır mı?

Yoğurt, kilo vermek isteyen kişilerin temel gıdası olarak tercih edilmektedir. Doğru ve dengeli bir diyette yoğurt tüketilmesi bel çevresinde yağların yakımında aktif rol oynayabilmektedir. Besin değeri ve kolay tüketilebilirliği açısından ara öğünler için uygundur. İçerdiği kalsiyum mineraliyle metabolizma hızınızı arttırarak vücudunuzdaki yağ yakımını teşvik edecektir. Protein bakımından zenginliği kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur, kemiklerinizi destekler. Ara öğünlerde açlığınızı bastırarak kan şekerinizi düzenler.

Yoğurt kürü nasıl hazırlanır?

Yarım limon, 3 çorba kaşığı yoğurt, yarım çay kaşığı pul biber, uygun bir kasede hepsi birbirine geçecek şekilde karıştırılır. Pul biberde bulunan capsaic vücudun ısısını arttırarak enerji harcamasını etkiler. Vücut, ısı üretmek için yağ yakımına yönelir. Limon suyu ise C vitamini ve antioksidan içermektedir. Limonun kürde kullanımı lezzetini arttırma amaçlıdır. Pul biberle birlikte kullanımı mide rahatsızlığı olanlarda yan etkilere sebep verebileceğinden dikkat edilmelidir.

Yarım tatlı kaşığı tarçın, 1 kase yoğurt, yarım tatlı kaşığı zencefil ve yarım tatlı kaşığı zerdeçal ile farklı bir yoğurt kürü de hazırlamak mümkün. Zerdeçal  kas ağrılarına, kronik iltihap vakalarına, kaygı bozukluklarına iyi gelen bir besindir. Tek başına tüketiminde pek fayda sağlamaz. İçerdiği curcuminin bağırsaklardan kana emilimi az miktarda gerçekleşir. O yüzden yoğurtla birlikte tüketiminde fayda vardır.

Yoğurt kürü, uykuya geçmeden 3-4 saat evvel tüketilmeli ve haftada 2 kez uygulanmalıdır. Kür yenildikten sonra üzerine başka bir şey yenmemelidir. Fazla uygulanıldığında yan etkiler gösterebilir. Anne adayları ve emziren anneler için uygun değildir. Sadece yoğurt kürü uygulaması ile kilo vermeyi beklemek yanlıştır. Bunun yanında egzersiz yapılmalı kilo vermedeki artış matematiksel olarak desteklenmelidir. Hiç hareket etmeyenler bile günde en az yarım saatlik yürüyüşler yapabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top