Close

Süt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

sut-diyeti-nedir-nasil-yapilir

sut-diyeti-nedir-nasil-yapilir

Süt Diyeti Nedir?

Süt Diyeti, sütün günlük hayatta tüketiminin pek çok faydasının olmasına bağlı olarak tercih edilen ve uygulayanlara çokça katkı sağlayan bir diyet türü olarak diyet listeleri arasında yer alıyor. Tercih edilmesinin temel sebebi, süt ile yapılan diyetlerde hızlı bir şekilde kilo verebilmenin mümkün olmasıdır. Bunun mümkün olmasında etkili olan şey, sütün içerisinde protein,fosfor,çinko,kalsiyum,B6,B2 ve B12 vitaminlerinin bulunmasıdır. Bunlara ek olarak sütün içerisinde yer alan yağlarda da D ve A vitaminleri bulunmaktadır. Süt hem besleyici hem de doyurucu özelliklere sahip olmasıyla, kişinin uzun süre açlık hissetmemesini sağlar. İnsan sağlığı için çok faydalı olan süt, aynı zamanda pek çok hastalığa karşı da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Süt ile kilo vermek süt diyeti ile hızlı bir şekilde mümkündür. Süt diyeti yaparak aynı zamanda, kanda yer alan kolesterol miktarı da düşürülebilir. Böylelikle sağlıklı bir şekilde zayıflayıp, yağlardan kurtulmanız mümkün hale gelir. Süt, içeriğinde yer alan probiyotikler ile bağırsakların çalışmasını da hızlandırmaya yardımcı olur.

Günde 1 litre süt tüketmek vücudunuzun protein ihtiyacını karşılar. Tabii ki bunların yanında, sütü düzenli olarak tüketmek de önem taşır. Hızlı kilo verdiren süt diyeti gibi diyetlerin uygulanmasında en önemli husus, listenin en iyi şekilde uygulanmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hızlı kilo verdiren diyetleri uzun bir süre boyunca uygulamak, vücut için zararlı sonuçlar ortaya koyabilmektedir.

Süt diyeti, sadece süt tüketilmesini gerektirmez. Bu diyeti yaparken, aynı zamanda diğer besinleri de tüketmek ve vitaminlerinden faydalanmak gerekir. Süt diyeti, sağlıklı beslenmeye dikkat ederken, günlük öğünlerin aralarında süt ve süt ürünlerinin yerleştirildiği bir diyettir. Verilen listeye uygun bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz ve belirli periyotlarda süt tüketmeniz halinde kısa sürede hedeflediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Süt Diyeti Nasıl Yapılır
Süt Diyeti Nasıl Yapılır

Süt Diyeti Nasıl Yapılır?

Süt diyetinde süt tüketimi sanıldığı kadar fazla değildir. Ancak tabii ki bu diyetin temelini su ve süt tüketimi oluşturur. Sütün yanı sıra suyun da tüketilmesi önem taşır.  Öncelikle, süt diyeti, günde bir litre süt tüketimini içerir. Bu diyete başlamadan önce öğünlerinizi ayırmalısınız. Süt diyeti günde üç öğünden ve aradaki atıştırmalardan oluşur. Öğünlere başlamadan önce mutlaka bir bardak su tüketmelisiniz. Süt diyetindeki gıdaların besin değerleri yüksek olduğundan , alınan faydanın korunabilmesi için aşırı fiziksel aktivite ve eylemlerden kaçınmanız gerekir. Süt diyeti esnasında, hem zararlı toksinlerden arınacak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz. Toksinlerden arınmak ve vücudunuzun daha sağlıklı olması için günde bir litre su tüketmeniz faydalı olacaktır. “Ben süt tüketmiyorum.” diyenler de bu diyeti uygulayabilirler. Süt yerine, aşağıda paylaşacağımız listede yoğurt tercih edebilirler. Yoğurt da bir süt ürünü olduğu için aynı etkiyi gösterir. Süt diyeti yapan kişiler kilo vermek için şeker tüketmemeye özen göstermelidir. Şeker bulunan besinler kilo vermeyi engeller ve yavaşlatır. Taze fasulye ve barbunya gıdaları süt diyetinde bulunması gerekli bazı besinlerdendir. Süt diyetini yapacak olan kişilerde süte ve süt ürünlerine karşı alerjilerinin olmaması gereklidir.

Bir Haftada Kaç Kilo Verilir?

Süt diyetine başlamadan önce insanlar haklı olarak kaç kilo verebileceklerini düşünürler ve araştırırlar. Düzenli ve eksiksiz bir şekilde kurallara uyularak yapılan süt diyeti, kişilerin bir haftada 3-4 kilo verebilmelerine olanak sağlar.

4 Haftalık Süt Diyeti Listesi
4 Haftalık Süt Diyeti Listesi

4 Haftalık Süt Diyeti Listesi

Belirtilmelidir ki aşağıda yer alan diyet listesi temsilidir. Diyet kişisel bir şey olduğundan ve her beslenme şekli kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğinden süt diyetine başlamadan önce size en uygun listeyi hazırlayacak bir beslenme uzmanına danışmanız önerilmektedir.

1.Hafta;

Kahvaltı öncesi; bir bardak içine yarım misket limonu sıkılmış ılık su

Kahvaltı: 1 bardak yağsız süt + 1 muzlu pankek  veya  yumurta+1 bardak yağsız süt+1 dilim tahıllı ekmek

Öğle yemeği: Tonbalığı salatası veya marullu sebzeli dürüm

İkindi atıştırması:1 bardak yağsız süt

Akşam yemeği: Izgara sebzeler ve tofu veya ızgara somon ve sebzeler

Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 bardak içine yarım çay kaşığı zerdeçal katılmış yağsız süt

Bu düzenle 1 hafta devam ettikten sonra kendinizin daha dinç,mutlu ve enerjik hissettiğini  farkedeceksiniz. Egzersizlere de ara vermeden devam etmelisiniz. Eğer çok aktif birisi değilseniz spor esnasında kas ağrılarıyla karşılaşabilirsiniz ancak bu ağrılar düzenli egzersizler ile geçeceklerdir. Daha iyi uyuyacaksınız ve daha iyi odaklanıp konsantre olacaksınız.

2.Hafta;

Kahvaltı öncesi: ¼ çay kaşığı tarçın katılmış 1 bardak yeşil çay

Kahvaltı: 1 bardak yağsız süt + meyve + 2 badem veya 1 bardak yağsız süt + 1 haşlanmış yumurta + 4 badem

Öğle yemeği: Salatalık çorbası + 1 dilim tahıllı ekmek veya çeri domates ve ıspanakla sarımsakta pişmiş haşlanmış balık

İkindi atıştırması: 1 bardak yağsız süt

Akşam yemeği: Izgara mantar ve sebzeler veya tavuk suyu çorbası

Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 bardak içine yarım çay kaşığı zerdeçal katılmış yağsız süt

İkinci haftanın sonunda su ağırlığınızdan kurtulmuş olacaksınız ve böylece daha az şişkin hissedeceksiniz. Sindirim sisteminiz ve metabolizmanız hızlanarak kilo verme süreciniz hızlanacaktır.

3.Hafta;

Kahvaltı öncesi: 1 bardak misket limonu suyu ve 1 çay kaşığı bal eklenmiş 1 bardak ılık su

Kahvaltı: 1 bardak içine 1 kaşık ezilmiş keten tohumu katılmış yağsız süt + 4 badem + 2 haşlanmış yumurta veya 1 bardak içine 1 kaşık ezilmiş keten tohumu katılmış yağsız süt + kinoa

Öğle yemeği: Yarım bardak süt + ızgara sebzeli sandviç veya yarım bardak süt + ton balığı

İkindi atıştırması: Yarım çay kaşığı tarçın katılmış 1 bardak yağsız süt

Akşam yemeği: Haşlanmış yumurta ve yanında balık yahut tavuk veya mantar çorbası

Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 bardak içine yarım çay kaşığı zerdeçal katılmış yağsız süt

İsterseniz balık yağı için besin desteği alabilirsiniz. Aynı şekilde spor yapmaya devam ederek diyeti sürdürürseniz kilo verme sürecinizin hız kazandığına şahit olabilirsiniz. Sağlıklı yaşam tarzının özgüveninizi arttırdığını da kısa sürede fark edeceksiniz.

 4.Hafta;

Kahvaltı öncesi: 1 çay kaşığı elma sirkeli 1 bardak su

Kahvaltı: 1 bardak içine 1 kaşık ezilmiş keten tohumu katılmış yağsız süt + 1 meyve veya yulaf ezmesi + 2 badem

Öğle yemeği: Yarım bardak süt + ızgara uskumru veya yarım bardak süt + feta ve domatesli salata

İkindi atıştırması: 1 kase karpuz

Akşam yemeği: Havuçlu ve karnabaharlı mercimek çorbası veya 1 ezilmiş tatlı patatesin yanında ızgara tavuk göğsü

Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 bardak içine yarım çay kaşığı zerdeçal katılmış yağsız süt

Dördüncü haftanın sonunda yapmış olduğunuz egzersizlerle de birlikte çok daha sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmanız mümkündür.

Diyet Listesinde Kaçınılması Gerekenler

Süt diyeti yapılırken uzak durulması gereken besinler aşağıdaki gibidir:

Sebzeler: Patates ve balkabağı

Meyveler: Mango , lişe ve jackfruit

Yağlar: Tereyağı, margarin, mayonez, mozzarella peyniri, krem peynir ve tam yağlı krema

Kuruyemişler: Kaju

İçecekler: Gazlı içecekler, yapay tatlandırıcılı içecekler,alkol ve paketli meyve suları

Süt Diyetiyle Yapılması Gereken Egzersizler
Süt Diyetiyle Yapılması Gereken Egzersizler

Süt Diyetiyle Yapılması Gereken Egzersizler

Diğer diyet türlerinde olduğu gibi süt diyetinde de düzenli egzersiz yapımı büyük önem taşı ve kilo verme sürecini hızlandırır. Süt diyeti yapanlara önerilen bazı spor aktiviteleri aşağıdaki gibidir:

 • Spor türleri
 • Ağırlık kaldırma
 • Merdiven inip çıkma
 • Yüzme
 • Bisiklet
 • Dans
 • Koşma
 • Kardiyo tarzı yürüyüş

Kimler Süt İçimine Dikkat Etmeli?

Süt her ne kadar besin değerleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olsa da belli başlı bireyler için çeşitli zararları olabilmektedir. Tam da bu sebeple bu gibi bir diyete başlamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına danışılmalıdır. Aşağıdaki problemlere sahip olan bireylerin süt diyetinden kaçınması gerekir

 • Taş problemi yaşayanlar
 • Protein alımı kısıtlanmış olanlar
 • Gaz problemi ve şişkinlik sorunu çok yaşayanlar
 • Reflü sorunu olanlar
 • Laktozu sindiremeyen vücutlar(laktoz intoleransı)

Süt Diyetinin Faydaları Nelerdir?

 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yağ yakmayı sağlar..
 • Kalsiyum alınmasını sağlayarak kemikleri güçlendirir.
 • Bağırsaklarda daha fazla yağ asidi bağlar ve böylece bazı yağların emilimini engeller.
 • Diş sağlığına katkı sağlar.

Diyabetin önlenmesini sağlar ve kalp krizi riskini azaltır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top