Close

Gebelik süresince Omega 3 kullanımı büyük önem taşıyor

omega-eniyikadin

Kadınlarda doğum önce ve sırasında omega 3 faydaları nelerdir?

Omega 3’ün,

  • Gebelikte düşük riskini azalttığı,
  • Gebelik sonrası depresyon olasılığını azalttığı,
  • Gebelik süresi ve aşamalarının kalitesini ve sağlıklı gelişme durumunu arttırdığı,
  • Menstrüal problemler azalttığı,
  • Menapozu geciktirdiği ve etkilerini engellediği

uzman araştırmalarının sonucunda kaydedilmiştir.

Ayrıca;

  • Anne karnındaki bebeğin gebelik döneminde fiziksel, zihinsel gelişimini arttırdığı,
  • Bebekte alerjik hastalık görülme riskini azalttığı ve bağışıklı sistemini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.

Peki omega 3 kaynakları nelerdir?

İnsan organizması omega 3 yağ asidini üretmemekte olduğundan hayvansal ve bitkisel besinlerden ya da takviye şeklinde eczanelerden kapsül olarak alınabilir.

Omega-3; fındık, ceviz, susam, soya, keten tohumu, kanola yağı ve semizotu gibi yeşil sebzelerde bitkisel kaynak olarak bulunur. Ayrıca dipte yaşayan yağlı balıklar ve balıkla beslenen balıklarda, yeşil bitkilerle beslenen hayvanlarda, kümes hayvanlarında ve bu hayvanlardan elde edilen ürünlerde hayvansal kaynak olarak bulunmaktadır.

Gebelikte omega 3 kullanımı

Gebelik döneminde doktorlar yeşil otlarla beslenen hayvanların eti ve sütünden alınan yani hayvansal kaynaklı olan omega 3 tüketimini işaret etmektedir. Fakat ne yazık ki günümüzde bu hayvanların beslenme kaynakları yeşil otlardan ziyade samana evrildiğinden gerekli omega 3 asidine sahip olma konusunda yeterli değildirler.

Bu nedenle birincil omega 3 alımı kaynağının balıketi olduğu belirtilmektedir. Özellikle sardalya, somon, uskumru, ton balığı, hamsi, palamut ve istavrit yüksek oranda omega 3 içermektedir fakat dip balığı tüketiminden kaçınılması da tavsiye edilmektedir. Bunun nedeninin ise çevre kirliliği artışının balıklar üzerindeki olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir. Zira suya karışan cıva, arsenik gibi ağır metaller ve diğer zararlılar balıketinde birikir, bu birikim balığın ömrü veya dipte beslenmeyle artar. Bu sebeple uzmanlar gebelik süresince doğal kaynak seçimine dikkat edilmesi konusunda uyarmaktadır.

Gebelik öncesi süreçten başlayarak haftada 2-3 porsiyon zengin kaynaklı balık tüketimi ya da doktor kontrolünde önerilen dozajlarda takviye balık yağı ve omega 3, gebelik süresince yararlı bir destek olacaktır. Omega 3 desteğine gebelikten en az üç ay önce başlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top