Close

Hamilelikte yoga ve pilates

hamilelikte-yoga-mi-pilates-mi-yapilmalidir

Anne adayları için günümüzde spor yapmak artık bir tabu değil. Hemen hemen herkes riskli bir durum olmadıkça hamile bireyler için spor yapmanın çok faydalı olduğunu söylüyor. Hatta Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre spor yapan kadınların normal doğum yapma oranı yüzde 58 daha fazla!

Hamilelikte yoga

Gün geçtikçe daha çok insan hem sağlıklı bir beden hem de arınmış bir zihin için yogayı tercih ediyor. Hamilelikten itibaren salgılanan hormonlar sayesinde fiziksel değişimin yanında anne adaylarında ruhsal bir değişimde görülüyor.

Yogayı ve doğumu düşünelim, ikisinin de en önemli ortak noktası nefes kontrolüdür. Düzenli nefes egzersizi yapmak hamileyken size her konuda yardımcı olur.

Hamile yogası, değişen vücudunuzun duruş bozukluklarını giderip daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Yapılan hareketlerle gittikçe güçlenen rahim kasları, doğumdan sonra eski formunu kazanır. Böylece anne adayının cinsel yaşamı daha çabuk normale döner.

Yogayla birlikte meditasyon, korku ve endişelerinizden kurtulup, bebeğinizle bağınızı daha çok kuvvetlendirir.

Hamileyken tercih edebileceğiniz en uygun sporlardan biri yogadır. Üstelik istediğiniz ayda başlayıp doğuma kadar devam ettirebilirsiniz. Doğumda size eşlik edebilecek bazı eğitmenler bile mevcut.

Hamilelikte pilates

Anne adayları, pilates yaparak bedensel güçlenmeyi sağlayabilirler. Fakat her pilates hareketi anne için uygun değildir. Sadece hamile pilatesi konusunda uzmanlaşmış kişiler tercih edilmelidir. Hamile olan kadınların en büyük şikayetlerinden biri sırt ağrılarıdır. Özellikle sırt ağrılarını hafifletmek ve kasları uzatmak için iyi bir tercih sebebidir.

Pilates egzersizleri güç değil, esneklik kazanmayı hedefler. Hatta vücudun her kas grubunu ayrı ayrı uzatmayı sağlar.

Eğitmenler daha önceden hiç pilates yapmadıysanız, pilatesi 13. haftadan sonra önerirler. Haftada 2 defa yapmak sizin için yeterli olacaktır.  Pilates daha güvenli ve darbeyi azaltacak egzersizler öğretir. Böylece yatağa yatarken veya kalkarken daha az zorlanırsınız. Düzenli spor yapmak kilonuzu kontrol altında tutar ve sizi gebelik diyabetinden korur. Hamilelik sonrasında da hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermenizi sağlar.

Pilates ve yoga arasındaki tercihi, doktorunun yönlendirmesiyle anne adayı verecektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu eğitimlerini ve sertifikalarını almış bir eğitmen tercih etmektir. Yoga daha çok ruhunuzu, pilates ise bedeninizi besleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top