Close

Hamilelikte su tüketimi neden önemlidir?

hamilelikte-su-tuketimi

Hamilelikte su tüketimi, gerek anne adayının gerekse bebeğin sağlığı için hayati ve asla hafife alınmaması gereken bir konudur. Her yaşta ve her dönemde ihtiyaç duyduğumuz su, vücudun değişen ve artan bir takım talepler içine girdiği hamilelik döneminde her zamankinden daha önemli hale gelir. Dehidrasyondan ödeme, cilt lekelerinden hemoroide, doğum sonrası süt üretimi sorunlarına kadar anne adaylarının korkulu rüyası olan pek çok problemi su içerek ortadan kaldırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hamilelikte dehidrasyondan kaçının

Dehidrasyon, diğer bir deyişle vücutta meydana gelen aşırı su kaybı, hamilelik söz konusu olduğunda her zamankinden daha ciddi ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dehidrasyonun ortaya çıkması durumunda vücut, rahimde kasılmalara yol açabilen bazı hormonlar salgılayabilir. Söz konusu hormonlar ise özellikle hamileliğin son üç ayında, erken doğumu tetikleyebilir. Bunun yanında dehidrasyonun ilerlemesi durumunda bebek için hayati önem taşıyan amniyon sıvısı azalır ve ciddi risklerle karşılaşılabilir. Dolayısıyla hamilelikte su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur.

Su için, gebelik şikayetleriniz azalsın

Gebelik döneminin en sık karşılaşılan olumsuzluklar arasında yer alan ödem, cilt kurulukları, cilt çatlakları, kabızlık, basur gibi bir takım rahatsızlıkların önlenmesinde de suyun önemi hayli fazladır. Hamilelikte su tüketimi, cildinizin daha parlak ve sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonları oluşma riskini minimize ederken, mide bulantısı ve yanması gibi şikayetleri de hissedilir biçimde azaltır.

Kaliteli süt üretimi için bol su tüketin

Hamilelikte su tüketiminin, bebeğinizin bu dünyadaki ilk ve en besleyici gıdası olan anne sütünün üretilmesindeki rolü ve payı da büyüktür. Yeterli ve kaliteli süt üretimi için gebelik döneminde ve doğum sonrası dönemde bol miktarda su içilmesi gerekir. Emzirmenin önemli bir unsuru olan su, hep hayalini kurduğunuz bol ve kaliteli süte ulaşmanız için size en büyük desteği sağlar.

Gebelikte yeterli su tüketip tüketmediğinizi nasıl anlarsınız?

Peki hamilelikte su tüketimi bu derece önemliyken ihtiyaç duyulan tüketimin yapılıp yapılmadığı nasıl anlaşılabilir? Günlük yeterli su içip içmediğinizi anlamanın en kolay ve güvenilir yolu idrarınızın rengini kontrol etmektir. Koyu bir renk mevzu bahis ise bu, yeterince su içmediğiniz anlamına gelir. Düzenli ve yeterli miktarda su tüketen bir gebenin idrar renginin soluk açık sarı olması beklenir.

Hamilelikte tüketilmesi gereken su miktarı nedir?

Hem bir anne adayı olarak sizin hem de doğacak bebeğinizin sağlığı için bu derece önemli olan suyu ne kadar tüketmelisiniz? Hamilelikte su tüketimi için ideal miktar ne olmalıdır?

Bu konuda uzmanlar tarafından belirlenen ortalama miktar 10-12 bardak civarındadır. Günlük tüketilen su miktarının 8 bardağın altında kalması yetersiz tüketim olarak kabul edilebilir. Bu nedenle bu sayıyı 10-12 bardağın altına düşürmemeye özen göstermeniz önerilir. Bunu, saatte bir bardak su olarak da kabul edip uygulayabilirsiniz. Hava sıcaklığının ve terlemenin arttığı yaz aylarında ise bardak sayısını biraz daha artırabilir veyahut da daha büyük ebatlara sahip bir bardakla su içmeyi deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top