Close

Hamilelikte sabah bulantıları ve önüne geçme yolları

hamilelikte-sabah-bulantilari-icin-ne-yapmali

Gebeliğin ilk ayında en çok kendini gösteren belirtiler, sabah bulantılarıdır. Her ne kadar sabah bulantısı olarak anılsa da günün her saatinde etkisini gösterebilir. Halsiz hissetme ve kusmayla devam eden bu durum anne adayının günlük yaşantısını olumsuz etkiler. Peki hamilelik dönemini daha sağlıklı ve rahat geçirebilmek için ne gibi yollar izlemeliyiz.

Sabah bulantıları ne zaman başlar?

Gebeliğin 6.haftasında görülmeye başlanabilir. İkinci 3 aylık döneme kadar bulantı şikayetleri azalır. Ancak bazı anne adaylarında bu şikâyet doğum yapana kadar devam eder.

Bulantıyı önleme yolları

Daha önceden yatağınıza yakın bir yerde tuzlu kraker ve şeker bulundurup,

sabah uyanır uyanmaz atıştırabilirsiniz. Böylece kan şekeriniz yükselir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Sabah bulantıları için önemli olan nokta midenizi hiç boş bırakmamak olacaktır. Saatlerce yenen uzun yemekler yerine daha az ama daha sık beslenebilirsiniz. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidratın yanında bazı doktorlar bulantıyı önlemek için B6 vitamini almayı önerebilir. Yağlı ve baharatlı yemekler tercih etmemelisiniz.

Gebelikle birlikte hormonal değişimlerden dolayı gergin hissedebilirsiniz ama stres genel olarak bulantıları doğurur, bu yüzden uzak durmaya çalışmak daha doğrudur.

Bulantı anında yapılabilecekler

Öncelikle sakin olmaya çalışın. Bunun kısa bir sürede geçeceğini düşünün ve kendinizi telkin edin. Ani hareketler, yanıp sönen ışıklar gibi dış etkenler sizi daha çok etkiler. Nefesinizi burundan alın ve ağızdan verin, temiz hava sizi iyi hissettirecektir. Uygun bir ortam varsa uzanabilirsiniz.

Hamilelikte en zor kısım ağır kokulardır. O an sizi rahatsız eden bir koku veya yemek varsa bundan kaçının. Bir dilim taze limon size iyi gelebilir.  Sabah bulantılarının asıl sebebi mide asidinizin dengelenmemesidir. Bu yüzden içeceğiniz bir bardak süt midenizi rahatlatacaktır. Zencefil çayı deneyebilirsiniz.

Bulantılar yüzünden dişlerinizi fırçalayamayacak hale geldiyseniz, ağız çalkalama sularını kullanabilirsiniz. Ağır yemekler yemektense bol sıvı almak, siz ve bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Farklı yollar deneyin

Uzmanlara ve kendi doktorunuza danıştıktan sonra akupunkturu bulantılarınızı hafifletmek için kullanabilirsiniz. Bazı kokular bizi rahatlatır ve mide bulantısına yardımcı olur. Bu konuda limon yağını deneyebilirsiniz.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayetleri varsa, bu durumda hemen doktora başvurulması gerekir. Çünkü şiddetli kusma sıvı kaybına neden olur, bu durum hamileler için tehlikelidir. Yine de bunun geçici bir dönem olduğunu kavrayıp sakin ve rahat olmak hem anne hem bebek için daha faydalı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top