Close

Düşükten sonra yeniden denemek için kaç ay beklemeliyiz?

Düşük sonrası hamilelik için bekleme

Düşük, bebeğin anne karnında 21. haftaya girmeden kaybedilmesi olarak tanımlanır. Düşük yapmış anne adaylarının da en çok merak ettiği konulardan biri düşük sonrasında kaç ay beklemeleri gerektiğidir.

Düşük sonrası ne kadar zaman beklemek gerekir?

Düşük yapmak bir anne adayı için psikolojik açıdan çok üzüntü verici bir olaydır. Anne adayı bu durumda fiziksel olarak yıprandığı gibi zihinsel ve duygusal açıdan da yıpranabilir. Bu talihsiz ve üzücü durumu yaşamış anne adayları ne zaman tekrar hamile kalabileceklerini öğrenmek isterler.

Tekrar hamile kalmak ise kesinlikle anne adayının yeni bir hamileliğe hazır olup olmamasıyla ilgilidir. Sormanız gereken iki soru var. Birincisi, zihinsel ve duygusal olarak yeniden hamile kalmaya hazır mıyım? İkincisi, peki fiziksel olarak buna hazır mıyım? Bu sorulardan ilkini kendinize, ikincisini doktorunuza sormanız gerekmektedir.

Bu tartışmalı konuda bir grup uzman, yaygın bir görüşe göre genellikle düşük sonrası hamilelik için bekleme süresinin en az 2-3 ay olması gerektiğini ve ortalama sürenin de 6 ay olduğunu söylemektedirler. Uzmanlar, vücudun kendisini toparlaması, kürtaj yapılmışsa rahmin düzelmesi ve anne adayının kendisini tekrar bir hamileliğe hazır hissetmesi için bu süreleri öneriyorlar.

Bunun yanında farklı bir grup uzman da bekleme süresinin hiç olmaması gerektiğini ve hatta beklemeden hamile kalmayı deneyenlerin daha kolay hamile kaldıklarını ve hamile kalmış kadınların bebeklerinin de canlı ve sağlıklı olma ihtimallerinin arttığını savunuyor.

Doktorunuza danışın

Eğer siz kendinizi zihinsel ve duygusal açıdan hazır hissediyorsanız yapmanız gereken şey doktorunuza danışmaktır. Sizin için bu süreyi en iyi tespit edecek olan yine doktorunuzdur. Bu konuda doktorunuza danışmanız ve onun tavsiyesiyle hareket etmeniz büyük önem taşıyabilir. Çünkü yapacağınız yanlış bir hareket tekrar hamile kalmanız durumunda tekrar düşük yapmanıza sebep olabilir. İkinci bir düşük sonrası kısırlık tedavisi görmeniz de gerekebilir. Bu da sizin için oldukça riskli olacaktır. Bunun yanı sıra doğacak bebeğinizin sağlığı da elbette sizin için çok önemlidir. Bu nedenle düşük sonrası hamilelik danışılması ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top