Close

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler

hamilelik-doneminde-spor-yapmak

Spor yapmak, bilindiği gibi sağlık için vazgeçilmez bir şeydir. Hemen hemen her hamile kadın spor yapmak için spor salonlarına gider. Peki hamilelik döneminde kadınların spor yapmalarının riski var mıdır?  Spor yapmak bebeğin geleceğine ne gibi yararları vardır?

Hamilelikte spor yapmak

Hamilelik döneminde kadınlar daha sağlıklı bir doğum yapabilmek için spor yapabilir. Eski dönemlerde böyle bir durumdan bahsetmek imkânsız gibiydi. Tarlada çalışan anneler her gün ağır işleri yaparlardı. Bunu yaparken de dikkat etmezlerdi. Bu dikkatsizlikte düşük gibi sonuçlarla son bulurdu. Şimdilerde böyle bir şeyden dem vurmak zor. Metropol hayatı yaşayan insanlar hamilelik döneminde sağlıklı olmak için spor yapıyorlar. Spor yapmak isteyen hamile bir kadının spor yapmadan önce doktorundan bu konuyla ilgili gerekli bilgileri almalıdır. Spor yapmak sağlık bir şey olduğu gibi zararları da olabilir. Bu konunun uzmanları, hamilelik dönemin üçüncü ayından sonra spor yapmanın faydalı olduğunu belirtiyor. Hamilelik döneminde spor yapmanın amaçları vardır. Bunlar, anne adayın kilo almasından dolayı bel ağrısı, adale ve eklemleri çalıştırmak ve bunun dışında da rahat bir doğum için yapılıyor.

Hamilelikte hangi durumlarda spor yapılmaz

Doktorunuz size hamilelik kanamaları ve düşük tehdidi olduğunu söylüyorsa, spor yapmaktan uzak duracaksınız. Daha önce düşük yapmış anne adaylarının, spor yapması doktoru tarafından sakıncalı görülebilir. Ki bu durumdaki amaç anneye ve bebeğe zarar gelmesinin önüne geçmektir. Bunlar dışında da bazı anne adaylarının ikizleri olma ihtimali de olabilir. Bu durumda da anne adayı spor yapmamalıdır.

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilik döneminde spor yapmak isteyen anne adayları, doktorundan izin almadan ve üç ayı doldurmadan spor yapmamalılar. Spor yapmak için illa spor salonuna gitmek şart değil. Ormanda ya da evinize yakın parkta da yürüyüş yaparak spor yapmış olursunuz. Spor yaparken, karın bölgesinin çalışmasını sağlayacak mekik gibi hareketlerden uzak durmalısınız. Spor yaparken de anne adayları, kendisini aşırı derecede yormamalıdırlar. Spordan önce ve spordan sonra bol miktarda sıvı tüketilmelidir. En önemlisi ise spor yapmak isteyen anne adayı 30 dakikadan fazla spor yapmamalıdır. 30 dakikadan fazla spor yapmak yorgunluğu da beraberinde getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top