Close

Sağlıklı kilo vermenin 7 yolu

Kışa veda ederken aldığınız fazla kiloları bir an önce vermek isteyebilirsiniz ya da formunuzu koruyup yazın o en sevdiğiniz bikininizi içine rahatlıkla girip arzı endam edebilirsiniz. Ama kilo vereyim derken sağlığınızdan olamayın. Sağlığınız olmazsa o sevdiğiniz elbiseyi giyseniz dahi zevk alamayabilirsiniz. Peki, hem zayıflayıp hem de sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Sağlıklı zayıflama yolları

  • Hedefinize odaklanın: Hangi vücudun içinde kendinizi rahat hissedecekseniz bir hedef belirlemelisiniz. Böylelikle istediğiniz hedefe yaklaştığınız da ya da ulaştığınızda size motive olacaktır ve sağlıklı yaşamaya karar verip devam etmenizi sağlayabilirsiniz.
  • Bol su tüketimi: Vücudumuzda %70’e yakını su oluşturmaktadır. Günlük en az 2-2,5 litre su tüketmeliyiz. Yemeklerden önce içeceğiniz su doygunluk hissi verip az yemenizi sağlayabilir. Suyu sade içemeyenlerdenseniz içine limon nane ya da mevsim meyvelerden ekleyebilir doğal aroma katabilirsiniz. Böylelikle su içmek daha zevkli hale gelirken su ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.
  • Kahvaltı atlamamak: Günün en önemli öğünü olan kahvaltınızı mutlaka yapmalısınız. Sağlıklı yiyeceklerden oluşan kahvaltınızı yapmanız sizi gün içerisinde tok tutacak ve daha az acıkmanızı sağlayacaktır.
  • Yumurta tüketin: Protein deposu olan yumurtanın tok tutma özelliği herkesçe bilinir. Sabahları en az 1 yumurta yemeniz sizi gün içinde daha dinç ve zinde tutacaktır. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız yumurtayı kahvaltılarınızın vazgeçilmezi yapmalısınız.
  • Öğün atlamayın: Yemeden kilo vereceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı kilo vermeniz için dengeli bir şekilde öğünleri atlamadan beslenmelisiniz. Öğün atladığınızda bir sonraki öğüne kadar aç kalacaksınız ve geciktirdiğiniz ya da yapmadığınız için daha fazla yemek yiyebilirsiniz bu da kilo vermekten çok kilo almanızı bile sağlayabilir.
  • Lifli gıdalara öncelik verin: Lifli gıdalar doygunluk hissi verip bir sonraki öğüne kadar çok fazla acıkmamanızı sağlayacaktır. Sebze ve meyveler, baklagiller, tam buğday ekmeği bunlara örnek lifli gıdalardır.
  • Egzersiz yapmayı unutmayın: Sağlıklı beslenmek kadar egzersiz yapmayı da hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. İkisi birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görmelisiniz. Kendinize günlük en az 30 dakika yürüyüş hedefi koymalısınız. Yalnız çalışıyorsunuz spor veya egzersiz yapmaya vaktiniz yok mu? Ona da çözüm olarak işinize giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz ya da iki durak öncesinde inip yürüyebilirsiniz. Böylelikle günlük yürüyüş hedefinizi tutturmuş olabilirsiniz.
scroll to top