Close

Dyt.Özge Demirelli: DİYET YAPMADAN KİLO VERMEK İÇİN TÜYOLAR

Ozge Ozmen

Baharın gelmesiyle yaza fit girmek isteyenlerin aklında kilo verme düşüncesi daha çok yer etmeye başladı. Bunu gerçekleştirmek için diyet düşüncesi canınızı sıkıyorsa sağlıklı yaşamak adına değiştireceğiniz birkaç alışkanlığınızla hedefinize doğru yol alabilirsiniz.

Su içmek için susamayı beklemeyin…

suiç

Su, kalori içermediği için kilo vermek için olmazsa olmaz bir içecektir. Suyu gerektiği kadar tüketmek metabolizmanızın hızlanmasına ve vücudun yabancı maddelerden arınmasına etki eder. Yemekten önce içeceğiniz 2 bardak su, tokluk hissinizin daha çabuk ortaya çıkmasında etkilidir. Kilogram başına 30 ml su, kişinin günlük su ihtiyacını karşılamaktadır.

Daha aktif olun…

spor yap 1

Günlük rutininiz arasında daha çok fiziksel aktivite yaparak harcadığınız kaloriyi artırmış ve böylece kilo vermiş olursunuz. Örneğin; oturduğunuz yerde bacaklarınızı kaldırıp indirin, her yarım saatte bir kalkıp bulunduğunuz odayı turlayın, arabanızı daha uzak yere park ederek ve kullandığınız toplu taşıma aracından daha erken inerek daha çok yürüyün, merdiven yerine asansör kullanın.

Kahvaltıyı atlamayın…

kahvalti

Gece boyunca yavaşlayan metabolizmanızı canlandırmak için kaliteli bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Özellikle yumurta, peynir, süt gibi protein içeriği olan besinlerle birlikte zeytin, ceviz gibi sağlıklı yağların olduğu kahvaltıyı tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratlarla tamamlarsanız metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olursunuz.

Tabağınızda proteine yer verin…

protein diyeti2

Sindirim esnasında proteinler, karbonhidrat ve yağlara göre vücuda daha çok enerji harcatmaktadır.
Et, yumurta, peynir, süt, yoğurt, kurubaklagiller gibi besinler proteinden zengindir. Bu besinlere her öğününüzde yer vererek vücudunuzun günlük harcadığı kalori miktarı artırabilirsiniz. Aynı zamanda proteinler uzun süre tokluk sağlayarak gün içinde daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Baharatları sofranızdan eksik etmeyin…

baharat

Yiyeceklere lezzet vermesi açısından kullanılan baharatlar aynı zamanda içerdiği antioksidanlarla kilo vermenize yardımcı olur. Kırmızı acı biber, içerdiği güçlü antioksidanlardan biri olan kapsaisin, zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkumin, karabiberde bulunan piperin isimli etken maddeler  metabolizmanızı hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top