in

Dyt.Özge Demirelli:SELÜLİTLERE SAVAŞ AÇ

selulit 2

Selülit deri altında fazla yağların düzensiz birikmesiyle o bölgede kan dolaşımı bozukluğuyla ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Selülit sadece fazla kilolu kişilerin karşılaştığı bir problem olmayıp ince yapılı kişilerde de ortaya çıkabilir.

Özge Özmen 1

Erken yaşta görülen selülit problemi yaşlandıkça kalıcı hale gelir. Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt dokusundaki değişiklikler (elastikiyet kaybolması, derinin incelmesi gibi), selülitlerin daha belirgin görünmesinde etkili olur. Selülitlerden kurtulmak veya oluşumunu önlemek için sağlıklı-dengeli beslenme ve sporun hayatınızda olması gerekir.

Suyunuzu yeterince içerek kan dolaşımınızı artırıp selülit oluşumunu önleyebilirsiniz. Kilogram başına 30 ml su içmeye özen gösterin.

Maydanoz, salatalık, marul, lahana, kereviz, kabak gibi sebzelere; nar, ananas, karpuz gibi ödem ve toksin atmaya yardımcı meyvelere beslenmenizde yer verin.

selülit nedenleri

Omega-3 içeriği yüksek beslinler, kan damarlarınızı genişletir ve bu sayede kan dolaşımınız rahatlayarak selülit oluşumuna engel olabilirsiniz. Omega-3’ün önemli hayvansal kaynakları hamsi, sardalya, somon, uskumru gibi yağlı balıklardır. Ceviz, keten tohumu, chia tohumu, semizotu, avokado da beslenmenizde yer alabilecek bitkisel omega-3 kaynaklarıdır.

Potasyum içeriği yüksek besinler kan basıncınızı düşürerek dolaşıma yardımcı olur. Beslenmenize muz, karpuz, avokado, havuç, fasulye, bezelye gibi potasyumdan zengin besinleri ekleyerek selülit oluşumuna engel olabilirsiniz.

Kabızlık problemi, vücutta besin artıkları zamanında atılmamasına dolayısıyla da toksinlerin kana karışarak selülit oluşturmasına sebep olur. Kabızlık yaşamamak için günlük 30 dakika yürüyüş yapılmalı, su içilmeli ve lifli gıdalardan özellikle sebze, meyve, kurubaklagiller ve tam tahıllar tüketilmelidir.

selulit tedavisi

Yeşil çay, beyaz çay, matcha çayı içeriğinde kateşin bulundurduğundan yağ yakımına destek olarak selülit oluşumunu engeller.

Sigara, diğer birçok zararının yanında selülit oluşumuna neden olacak damar daraltıcı etkisinden dolayı kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cocuklarda oksuruk 2

Çocuklarda öksürüğe iyi gelecek en etkili 5 yöntem

mart ayinda en cok konusulan unlu isimler belli oldu

Mart ayında en çok konuşulan ünlü isimler