Close

Karaciğer yağlanmasının 6 belirtisi

Karaciğer yağlanması, başta dengesiz ve yanlış beslenme düzeninden kaynaklı oluşabilecek, önlenmediği takdirde ciddi sorunlar yaratabilecek bir sağlık sorunudur. Pek çok belirtiyle vücutta baş gösterebilmesi mümkündür. Bu belirtilerin sık görülmesi halinde kısa sürede bir doktora başvurulması gerekmektedir. İşte o belirtilerden bazıları…

En belirgin gözlebilen belirtiler sürekli yorgunluk hali ve halsizlik

Halk arasında karaciğer yağlanması olarak bilinen bu rahatsızlık, karaciğerde bulunan doku hücrelerinin ihtiyaç duyduğundan daha fazla yağa maruz kalarak bu yağı biriktirmeye başlamasıdır. Doku hücreleri yağ biriktirmeye başladığı için asli görevlerini yapmakta zorlanırlar. Bu nedenle karaciğerler vücut için gerekli olan fonksiyonlarını yerine getiremez ve vücutta halsizlik baş gösterir. Karaciğer yağlanması sorunu yaşayan insanlar normalden çok daha çabuk yorulurlar ve gün içinde sürekli halsizlik hissedebilirler.

Halsizliğe bağlı olarak güç ve kilo kaybı yaşanabilir

Halsizliği ve yorgunluğu artan karaciğer yağlanması hastalığından muzdarip hastalar, son derece fazla bir güçsüzlük duyarlar ve zaman içinde iştahları azalır ve kilo kayıpları yaşamaya başlarlar.

Unutkanlık, zihin karışıklığı, hafıza sorunları baş gösterebilir

Karaciğer yağlanmasının belirtilerinden biri de zihinsel problemler yaşamaya başlanmasıdır. Bu hastalığın neticesinde zamanla unutkanlık başlayabilir, zihinsel beceriler zayıflayabilir ve hafızada çeşitli sorunlar yaşanabilir.

Mide problemleri de karaciğer yağlanmasının belirtilerinden olabilir

En sık mide bulantısıyla kendini gösteren mide problemleri, karaciğer yağlanmasının belirtilerinden olabilir. Midede hazımsızlık hissi, yemek yedikten sonra yaşanan şişkinlikler, midede, karın bölgesinde ve karaciğerlerde ağrı duyulması, olası belirtilerdendir.

Gözün beyaz kısmında sarılıklar görülebilir

Karaciğer yağlanmasının direkt olarak yansıdığı bir diğer bölge ise gözün beyaz kısmıdır. Bu bölgede kısım kısım sarılıklar oluşmuşsa, karaciğere bağlı herhangi bir rahatsızlığın varlığından söz edilebilir.

Şiddetli baş ağrıları karaciğer yağlanmasının da sebebi olabilir

Baş ağrılarının pek çok sebebi olabildiğini unutmamak gerekir. Bunun yanında karaciğer yağlanması rahatsızlığı yaşayan hastaların, hastalığın ilerleyen zamanlarında şiddetli baş ağrılarına maruz kaldığı da gözlemlenmektedir. Bu nedenle baş ağrılarını önemsemezlik yapılmamalıdır.

Cilt problemleri kendini gösterebilirKaraciğer yağlanması, cildin çeşitli bölgelerinde kızarıklık olarak kendini gösterebilir. Kaşıntı da yapabilen bu hastalık cilt problemlerine sebebiyet verebilir.

scroll to top