Close

Karın şişliği geçirme yolları

Zaman zaman hepimizin başına gelmiştir. Karnımız şişer, ağrımaya başlar ve rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Erkeklerde de görüldüğü gibi, kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Bitkisel yollarla da çözülebilecek bir problemdir. Strese ve dengesiz beslenmeye bağlı gelişebildiği gibi farklı sorunlarla da oluşabilmektedir.

Karnımız neden şişer?

Kadınlarda genellikle regl düzensizliğine bağlı gelişebilen bir problemdir. Özellikle PMS sorunu yaşayan kadınlar için çekilmez bir çiledir. Kabızlığa bağlı olarak gelişen karın şişliği sorunu da vardır. Kabızsanız şayet karnınız şişecektir ve ağrı da yapabilmektedir. Asitli içecekler tüketmek de aynı şekilde karında şişliğe sebep olmaktadır. Yoğun ve uzun süreli sigara kullanımı ve aynı zamanda yoğun ve uzun süreli alkol tüketimi de karında şişkinlik yapmaktadır. Bünyesinde tatlandırıcı bulunduran besinler,içecekler ve sakızlar da karın şişliği sorununa yol açmaktadır. Gaz problemi yaşayan biriyseniz eğer,aynı şekilde karın şişkinliği ve karın ağrısı problemi yaşayabilirsiniz. Süt ve süt ürünlerine karşı bağışıklığı olmayan insanlarda görülen laktoz intöleransı da karında şişkinlik yapmaktadır.

Karın şişkinliği nasıl geçer?

Regl düzensizliğine bağlı gelişen karın şişliğini geçirme yolu maydanoz suyu tüketmektir. Maydanoz suyu regl sökülmesine de yardımcı olacaktır. Regl öncesi sendromu sebebi ile şişkinlik yaşıyorsanız şayet, bol bol su içmek, kafeinli ürünlerden uzak durmak size iyi gelecektir. Kabızlığa bağlı  karın şişliği sorununda ise yapmanız gereken tamamen su içmek.Gün içerisinde 2-2,5 litre su içmek hem şişkinliği alacaktır,hem de kabızlığa iyi gelecektir. Asitli içeceklerden uzak durunuz. Süt ve süt ürünlerine karşı bağışıklığınız yok ise bu ürünlerden uzak durunuz. Sigara ve alkol tüketimini tamamen bırakın, eğer bırakmıyorsanız da karın şişliği sorununuz geçene kadar içmeyin. Tatlandırıcı içeren besinlerden uzak durun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top