Close

Yüksek kolesterolü düşürmenin yolları

Kolesterol vücudun temel yapı taşıdır. Kanda bulunan lipid denilen yağ oranıdır. İki şekilde vücutta bulunur, vücudun kendi ürettiği, gıdalarla aldıklarımız. Vücudumuzda ki kolesterolü dengelemek için ne yapabiliriz?

Kolesterol ve yüksek kolesterol arasındaki fark nedir?

Kolesterol tüm vücutta ve hayvansal gıdalarda bulunan yumuşak lipid denilen kan yağıdır. Yüksek kolesterol ise kanda bulunan LDL yani kötü kolesteroldür. Vücudun sağlıklı ve dengede olabilmesi için yine kanda HDL yani iyi kolesterolün ve LDL yani kötü kolesterolün dengede olmasıdır.

Kolesterolün belirtileri nelerdir?

  • Yorgunluk,
  • Halsizlik,
  • Solgun cilt,
  • Baş ağrısı,
  • Ayaklarda yanma hissi,
  • Bacaklarda oluşan yorgunluk hissi,
  • Nefes darlığı,

Bunlar yüksek kolesterolün belli başlı belirtileridir.

Kolesterol ve besinler

Cips, kola, gazlı içecekler, fast food türü yiyecekler, kızartmalar, şekerli gıdalar, aşırı tüketilen yağlı hayvansal gıdalar (yağlı kırmızı et, hayvanların iç yağları gibi.) sağlıksız yapılan yağlı çikolatalar, (kaliteli ve sağlıklı bitter türü çikolataların insan sağlığına faydalı olduğu düşünülüyor.) vücudunuzda bulunan kötü kolesterol oranını dengesizleştireceği için kendinizi, bitmiş, yorgun, hissedersiniz.

Yeşil sebzeler, zeytinyağı, beyaz etler, kuru baklagiller, tam tahıl ekmeği, yulaf, fındık, enginar, soğan, domates, greyfurt elma, portakal, yulaf gibi gıdalar sağlıklı beslenmenin göstergesi olduğu için yüksek kolesterolün düşmanıdır. Özellikle her gün iki veya 3 adet yenilen ceviz çok sağlıklıdır.

Güne sağlıklı ve zinde başlamak için, iki ceviz, birkaç adet badem, domates, yulaflı veya tam buğdaylı bir dilim ekmek, yağsız bir bardak süt, zeytin, yağsız peynir ile yapılan kahvaltı, sağlık ve kolesterol açısından çok önemlidir.

Kolesterol ile yaşamak

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarınız ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa yüksek kolesterolün sizi sevmek ve vücudunuza yerleşmek için geçerli nedenleri olabilir. Kendinizi sevin, kendinizi sevdiğinizde, sağlıklı beslenir, yürüyüşler yapar ve huzurlu olursunuz. İnsanın kendi bedenine özen göstermesi için maddiyata ihtiyacı yoktur. Gösterilen bu özen sonucu sağlıklı yaşamda içinde, dengeli bir kolesterol yapısına sahip olursunuz.

Düzenli olarak her gün yapılan 30 dakikalık yürüyüş, beslenmeye gösterilen özen ve iki adet ceviz ile size mutlu, sağlıklı ve kolesterolsüz ömür garantisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top