Close

Beyin kanaması belirtileri ve hayat kurtaran ipuçları

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

En ciddi sağlık problemlerinden biri olan beyin kanaması, halk arasında inme olarak bilinmektedir. Bu konu hakkında bilebileceğiniz tek bir ipucu, birinin hayatını kurtarmaya yetebilir.

Tıpta anevrizma olarak bilinen, beyindeki kan damarlarından bir veya birkaçının duvarının inceleşmesi ve sonunda patlaması ile gerçekleşen bir sağlık sorunudur. Acil müdahale gerektirir ve tedavi hayati önem taşır.

Sebepleri nelerdir?

Vücudun diğer bölgelerinde oluşan kanserli hücrelerin yayılması, vücut ısısının aşırı yükselimi, başa alınan şiddetli darbeler, sürekli yüksek oranda alkol tüketimi, genetik damar hastalıkları, gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı gibi sebepler beyin kanamasına sebep olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Vücudun bir tarafında uyuşukluk, konuşmada güçlük, tepki verememe, mide bulantısı, kusma, dengede kalamama, bilinç kaybı, aşırı şiddetli baş ağrısı gibi durumlar beyin kanamasının belirtisi olabilir. Hasta acilen tedavi altına alınmalıdır.

Tedavi süreci nasıl işler?

Hastayı, sağlık kuruluşuna götürmeden önce, bulunduğu yerde çeşitli ilk yardım egzersizleri uygulanabilir. Solunum ve kan dolaşımının takibi ve bunu engelleyen durumların ortadan kaldırılması, kişinin yan yatırılması, hastayı bir süre rahatlatacaktır.

Hastane ortamındaki tedavide öncelik, hastanın tam muayenesinin yapılması ve zararın doğru tespit edilebilmesi için beyin tomografisinin çekilmesidir. Hasta gerekirse yoğun bakım ünitesine alınır ve bu süreçte beyin kanamasının sebebi tam olarak anlaşılır. Doktorlar tarafından uygun görüldüğü takdirde ameliyata alınan hastanın, beyin içerisinde dolaşan kanı boşaltılır ve kanamanın sebebi ortadan kaldırılır.

Beyin kanaması geçirmiş kişiler neye dikkat etmeli?

Beyin kanamasının tekrarlanmasının olabildiğince önlenmesi, sebeplerin ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Tansiyonu ve kolesterolü tetikleyecek yemeklerden, stresten, alkol, sigara ve benzeri maddelerden uzak durulması, hastanın yaşam kalitesini artıracak ve olası bir kanama tekrarını önleyecektir.

Beyin kanaması geçirmiş kişiler olabildiğince düzenli ve sağlıklı beslenmeli, öğünlerinde mutlaka vitamin içeren besinler tüketmeli ve gerektiğinde kan basıncını düzenlemek için günde bir adet olmak üzere bebe aspirini kullanmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top