Close

Karaciğer yağlanmasına engel olan besinler

Karaciğer,insan vücudunda bulunan en büyük organdır. Aynı anda birçok görevi yerine getirebiliyor. Fakat aşırı kilo almaya bağlı olarak karaciğer yağlanması meydana gelebiliyor.

Karaciğer yağlanmasını engellemek için ne yapılmalı?

Karaciğer yağlanmasını önlemek için aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılması öneriliyor.Karaciğer insan vücudunda önemli bir organ olarak biliniyor. Bundan dolayı yediklerimize dikkat edilmesi gerekir ve karaciğer yağlanmasını engelleyen besinler tüketilebilir.

Limon

Limon içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bir çeşit antioksidan görevi de görebiliyor. Bu görevi sayesinde karaciğerin düzgün çalışmasını ve gereksiz yere yorulmamasını sağlıyor.Her gün bir bardak ılık suyun içerisine limonu damlatarak içilmesi öneriliyor. Bu yolla karaciğer yağlanmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin birçok şeye faydası olduğu gibi karaciğer yağlanması için de tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Özellikle düzenli olarak tüketerek karaciğer etrafında oluşan yağlardan kurtulmaya yardımcı olabiliyor.

Karahindiba

Karahindiba bitkisi çok fazla bilinmeyen ama bunun yanı sıra birçok faydası olan bir bitkidir. Karahindibanın karaciğer yağlanması için çok etkili bir tonik olduğu söyleniyor.

Yeşil çay

Çoğumuz yeşil çayı zayıflamak için tüketsek de karaciğer yağlanmasına çok faydalı bir bitki olduğu da biliniyor. Eğer düzenli bir şekilde tüketilirse karaciğerin yağ depolamasını engellemiş oluyor.

Papatya

Papatya görüntüsü ve kokusu sayesinde herkesi cezbeden bir bitkidir.Ayrıca papatyanın insan sağlığı için birçok faydası bulunuyor. Akciğer çevresinde oluşan yağlanmayı engelleyen özelliği bulunuyor.

Enginar

Çocukların sevmediği, annelerin yapmaktan bıkmadıkları enginar. Karaciğer yağlanmasına faydalı olduğu belirtiliyor.

Sarımsak

Eskiden ilaç olmadığı için insanların sarımsağı karaciğer yağlanmasında kullandıkları söyleniyor. Kokusundan rahatsız olsak da günde 2-3 diş tüketmemiz öneriliyor.

Avokado

Antioksidanlarla dolu olan avokado hem zayıflamaya hem de karaciğerde oluşan yağlanmaya engel oluyor. Halk arasında popüler bir besin olmasa da haftada en az bir kere tüketilmesi öneriliyor.

Keten tohumu

Keten tohumu bağırsak hareketini arttırdığı için karaciğerdeki yağ oluşumuna engel oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top