Close

Fesleğenin bilinmeyen 10 faydası

Bahar ayı geldiğinde hepimizin evine koku yayması için aldığı ve severek baktığı bitki türü olarak nitelendirebiliriz. Kokusunun güzel olmasının yanında insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır.

Kansere karşı koruma

Fesleğenin birçok kanser türünün oluşumunu engelleyici etkisi olduğu biliniyor. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde hücreleri hasardan korur. Bu sayede cilt kanseri, meme kanseri, ağız kanseri gibi birçok kanser türüne karşı koruma sağlıyor.

Ateş düşürür

Fesleğenin insan vücüduna antibiyotik etkisi bulunuyor. Bakterilerden ve enfeksiyonlardan vücudu koruyan fesleğen, enfeksiyonlar ve soğuk havadan meydana gelen ateşi düşürmek için fayda sağlar. Halk dilinde mikrop öldürücü olarak da biliniyor.

Solunum yoluna iyi gelir

Fesleğen ferahlatıcı kokusu ile solunum yolu tıkanıklığının rahatlamasını sağlıyor. Akut ve bronşit dahil olmak üzere hemen hemen her çeşit solunum bozukluklarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser.

Kardiyovasküler sağlığı

Fesleğenin sağlığa olan faydalarından biri de kalp sağlığına yarar sağlıyor olmasıdır. Kan damarları ve kasların gevşemesini sağlayan fesleğen kalp spazmları riskini azaltır. Kalbi koruduğu gibi kolesterol seviyelerini düşürmek için de size faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Fesleğen bağışıklığı artırmak için oldukça faydalıdır. Taze fesleğen tüketimi etkili bir bağışıklık sistemi destekçisidir. Balgam, gaz ve idrar söktürücüdür.

Diyabete iyi gelir

Fesleğen insan vücudunda kan düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet tedavisi için de alternatif bir bitkidir.

Beyin sağlığı

Fesleğen kökünün özünden elde edilen madde, anti stres ve mental uyarıcı şeklinde aktivite göstermektedir. Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Böbrek taşlarını önler

Fesleğen bitkisinin yaprakları böbrekler üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Fesleğen böbrek taşlarının arkasındaki neden olan ürik asit seviyesinin azaltılması için oldukça faydalıdır.

Cilt ve saç sağlığı

Fesleğenin güzelliğe birçok faydası bulunmaktadır.  Sağlıklı bir cilt ve parlayan saçlar için oldukça etkili organik bir çözümdür. Cilt hastalıklarının oluşumunu önlemektedir.

Fesleğen nasıl tüketilir?Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

scroll to top