Close

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Papatya çayının faydaları nelerdir?

Doğanın biz insanoğluna birer armağanı olan bitkilerden bazıları yenilebilir/içilebilir özelliğiyle bedenlerimize cömertçe şifa dağıtıyor. Papatya bitkisi de bu eşsiz bitkilerden biri. Yenilebilir bir tür olan bu otsu bitkinin tüketimi genellikle çay şeklinde demlenerek tercih ediliyor. Lezzetli bir alternatif içecek olan papatya çayının ise vücudumuz için pek çok faydası mevcut.

Doğal sakinleştirici, yatıştırıcı olarak papatya çayı

Papatya çayının başlıca özelliklerinden biri son derece sakinleştirici yapıda olmasıdır. Özellikle sinir ve stres düzeyinin arttığı bazı özel durumlarda hazırlayacağınız 1 fincan papatya çayı, yatışmanızda son derece etkili olacaktır. Papatya çayının bu sakinleştirici özelliği, uyku problemleri yaşayan hastalarda da etkin biçimde kullanılabilir. Yatmadan önce miktarı çok olmamak kaydıyla 1 orta boy fincan kadar papatya çayı içebilir, böylelikle uykuya daha rahat dalabilirsiniz.

Sindirim düzenleyici etkisi bulunuyor

Çeşitli sindirim düzensizliklerinden şikayetçiyseniz bir de papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Yemeyi fazla kaçırdığınızda midenizin rahatsız olduğunu hissedersiniz. Bu gibi durumlarda yemekten 1 saat kadar sonra içeceğiniz 1 fincan papatya çayı, midedeki hazımsızlık hissini gidermeye yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır, mideyi rahatlatır.

Kan şekerini dengeliyor

Kan şekerini yükseltecek ağır yiyecekler tüketildikten sonra içilen 1 fincan papatya çayı, vücudun yükselen kan şekerini dengeler ve vücudun hızlı acıkmasını engellemiş olur.

Cilt güzelliği için papatya çayı

Papatya, antioksidan özelliğiyle vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur böylelikle düzenli kullanım neticesinde ciltte gözle görülür farklar meydana gelir. Ciltteki akne ve sivilcelerin oluşumu azalır, cilt daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Adet sancılarına iyi geliyor

Papatya çayının sakinleştirici özelliğinden bahsetmiştik. Adet döneminde çok fazla kasılmaya maruz kalan rahim, kadınlarda yüksek eşikli ağrılara sebebiyet verebiliyor. Bu dönemlerde papatya çayı desteğiyle kaslar gevşetilebilir ve daha rahat bir süreç geçirilmesi sağlanabilir. Ayrıca vücuttaki ödemi atmaya da yardımcı olduğundan, şişkinlik sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Faydaları zarara dönüştürmeyin

Bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bitkileri tercih ederken bir bilirkişiye danışılmalı, mümkün olduğunca birden fazla bitki çayı aynı zamanlarda tüketilmemelidir. Bazı bitkiler beraber tüketildiğinde birbirleri ile olumsuz etkileşime girerek kötü sonuçlara sebebiyet verebilirler. Ayrıca kullanım sırasında miktar da son derece önemlidir. Örneğin papatya çayı karaciğerin görevini yerine getiremediği durumlarda çalışmasına yardımcı olur. Ancak eğer tüketim miktarı abartılırsa karaciğere fazla yük bineceğinden organa zarar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top