Close

Örgü lif modelleri nelerdir?

Örgü lif modelleri

Geçmiş yıllar ele alındığında örgü insanlar için bir geçim kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman geçim kaynağı, kimi zaman sadece boş vakitlerde yapılan örgü, çeşitli aşamalardan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Yani zamanla örgüye verilen isimler değişmiş, yapılan modellere yenileri eklenmiştir. Günümüz çağında bir nevi gelenek olarak da bilinmektedir.

Lifin hayatımızdaki yeri;

Lif birçok insan için önemli bir yere sahiptir. Çoğu insanlar lifi sadece beden temizliğinde kullanırlar. Genelde kadınlar lifi kullanmakla beraber örmeyi de hobi edinmişlerdir. Kimi insan için lif örmek veya herhangi bir örgü işiyle uğraşmak meditasyonla eş değer tutulmuştur. Genelde aynı model örgülerde aynı ilmekler tekrar tekrar atılır. Bu durum sayesinde insanların düşüncelerinden uzaklaşarak sakinliğe eriştikleri gözlemlenmiştir.

Günümüzde lif örmek eskiye oranla daha pratiktir. Tığ, şiş gibi örme malzemelerinin yanında bir de makine ile lif örülmeye başlanmıştır. Bu da bizlere günümüz teknolojisinin ne kadar hayatımızı kolaylaştırdığını göstermektedir. Çoğu okullarda çocukların el becerisini geliştirmek için örgü dersleri verilmektedir. Amaç erken yaşta görsel hafızalarını güçlendirmektir.

Lif örmek, gördüğü bir modeli eksiksiz örebilmek kişi için çok önemlidir. Kişi gördüğü bir modeli kendi elleriyle imal edince;  yeteneğini fark eder ve kendine olan güveni artar. Lif ören bir insanda; stresin ve kaygının giderek azaldığı gözlemlenmiştir. Ritmik hareketler sayesinde odak noktalarının değişmesi insanı rahatlatarak sakin bir yapıya ulaştırır.

Yazının başında belirttiğimiz gibi günümüz çağında lif örmek, örgü örmek bir nevi gelenek haline gelmiştir. Evlenen insanların çoğunun çeyizinde çeşitli lif örneklerine rastlayabiliriz. Bu da bizlere yıllar öncesinde olan geleneklerin günümüzde de devam ettiğini kanıtlar niteliktedir.

Örgü lif modelleri

Lif modellerini, çeyizlik lif modeli ve günlük lif modelleri olarak ayırabiliriz. Çeyizlik lif modelleri daha çok emekle yapılan ince detayları üzerinde barındıran görsel açıdan zengin bir modeldir. Günlük lif modeli ise birbirini tekrarlayan ilmeklerle yapılmış fazla detayı üzerinde taşımayan modeldir. Uzun lif modellerini çeyizlik life örnek olarak verebiliriz. Bu modeller kendi içerisinde kare lifler dilimli yıldız lifler, meyve desenli lifler gibi isimlere ayrılmıştır. Uzun lif modeli en çok kullanılan liflere örnektir.

Güllü uzun lif modeli yapılışı: Yapımı oldukça basittir. Üç renk lif ipi ve iki adet halka gereklidir. Öncelikle altı zincir çekip içine aralarda iki zincir olacak şekilde altı tane fıstık yapıyoruz. İkinci sırada fıstık yapıp kapatıyoruz. Kapattığımız fıstığın tepesine ve dibine fıstık yapıp ikili topluyoruz. Bu şekilde beş fıstık olana kadar örmeye devam ediyoruz. Kendi isteğinize göre boyutunu ayarlayabilirsiniz. Üç adet motifi birbirine ekleyip çiçek yapma aşamasına geçiyoruz. Son olarak kenar oyaları ve kulp takımı yapıldıktan sonra harika bir lif modeli ortaya çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top