Close

Sağlıklı bir yaşam için 6 altın kural

Herkesin aynaya baktıkça ya da daha fit bir tanıdığını gördükçe arzuladığı, uğruna oldukça zorlayıcı ve yanlış diyetler yaptığı sağlıklı yaşam, asla popülaritesini yitirmeyen bir konu. Bu zorlu görevi kolaylaştırmak için, uygulaması da oldukça kolay bir liste oluşturduk.

Hepimiz fit ve sağlıklı olmak, sabah kahvaltılarımızı işyerimizin köşesindeki fırından değil de manavdan alınmış taze malzemelerle yapmak, merdiven çıkarken yorulmamak ve yaz geldiğinde fazlalıklarımızdan kurtulmak isteriz. Bunun içinse çözüm, aşağıdaki listeyi aksatmadan uygulamakta.

BOL SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Yaklaşık %60’ı sudan oluşan vücudumuz, her gün ortalama 2.5 litre içme suyuna ihtiyaç duymaktadır. Organlarımızın sağlıklı çalışabilmesi, vücuttaki oksijenin düzenli dağılabilmesi ve daha sayamayacağımız onlarca faydasıyla hayati önem taşıyan su, besin tüketiminizin de çoğunluğunu oluşturmalı. Unutmayın, günde en az 8 bardak.

SABAH ÇOK, ÖĞLEN ORTA, AKŞAM AZ

Güne zinde başlamak için asla aksatmamanız gereken öğün kahvaltıdır. Olabildiğince protein ve vitamin kaynaklı beslenmeli, gün içindeki aktivitelerinizde enerjinizi korumaya yetecek kadar besin depolamalısınız.

Metabolizmanızın hızını günün erken saatlerinde sağlıklı beslenmeyle artırmalı, öğlen saatlerinde yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durulmalı ve yine protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Bu şekilde hazımsızlık riski ortadan kalkacaktır.

Akşam öğününü olabildiğince erken yemeli, ağır ve yağlı yemekten kaçınmalısınız. Çünkü metabolizmamız akşam saatlerinde yavaşlar ve bu öğünde yenen ağır yemekler hazımsızlığa ve mide ağrısına sebep olabilmekle beraber, uyku kalitenizi de azaltabilir.

HAREKETSİZLİKTEN KAÇINILMALI

Özellikle ofis çalışanlarının şikayetçi olduğu hareketsizlik, sadece anlık değil, kalıcı olarak vücudumuza zarar veriyor. Karaciğer yağlanması, metabolizma yavaşlaması, kaslarda kireçlenme ve daha birçok ciddi sağlık sorununu tetikleyen hareketsizlikten kurtulmanın yolları ise oldukça basit.

Asansör yerine merdiveni tercih etmek, uzun süre oturmanızı gerektiren işlerde 45 dakikada bir 10 dakikalık yürüme molaları vermek, gerinmek ve basit egzersiz hareketlerini yapmak oldukça faydalı olacaktır.

UYKUNUN ÖNEMİ

Düzenli ve yeterli sürede uyku, vücudumuzu adeta şarj eder ve günü yorulmadan, tam performansla atlatmamızı sağlar. Aynı zamanda uykusuzluğun getireceği stres ve ekstra açlığı da düzenli uykuyla önleyebilirsiniz. Ortalama bir yetişkin için ise 8 saat uyku yeterlidir.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

eniyikadin-hareket
eniyikadin-hareket

Bir hevesle spor salonuna yazılıp, asla orada bulunmayanlardansanız, üşengeçliğinizi ortadan kaldıracak ve sizi zinde tutacak şey günlük kısa süreli egzersizlerdir. Telefonunuza indirebileceğiniz çok sayıda uygulama veya internet araştırmalarınızla ortaya verimli bir egzersiz planı çıkarabilirsiniz.

Günlük 5-10 dakikalık egzersizler sizi yormayacak aksine dayanıklılığınızı ve hayat kalitenizi artıracaktır.

MEDİTASYON YAPIN

Hepimizin mücadele ettiği stres, çeşitli yeme bozuklukları ve diğer sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yapacağınız çok kısa süreli nefes egzersizleri, dinleyeceğiniz sakin müzikler ya da yapacağınız yoga hareketleri üzerinizdeki kara bulutları atmanızı sağlayacak, uzun vadede hayata bakış açınızı değiştirecektir.

 

scroll to top