Close

İzlenme rekorları kıran en popüler 8 Kore dizisi

izlenme-rekorlari-kiran-en-populer-8-kore-dizisi

izlenme-rekorlari-kiran-en-populer-8-kore-dizisi

Kore dizilerinin günümüzde ciddi bir popülarite kazandığını görüyoruz. Ünü ülkemize de yayılan ve özellikle gençler arasında büyük bir hayran kitlesi kazanan bu diziler arasından mutlaka izlemeniz gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz.

Dünyada son yılların en büyük fenomenlerinden biri Kore dizileri. Bu furyanın en çok etki ettiği ülkelerden birisi de Türkiye. Özellikle gençler arasında hızla yayılan Kore dizisi hayranlığı, bu dizilerin birçoğunun Türkçe dublajlı veya alt yazılı şekilde izlenebilmesine olanak sağlamış durumda. Romantik komedi, polisiye, drama gibi birçok türü bulunan Kore dizileri, bununla beraber hayran kitlesini de çeşitlendirmiş durumda. Öyle ki farklı ilgi alanlarına sahip, her yaştan ve cinsiyetten birçok kişinin seveceği bir Kore yapımı dizi bulmak mümkün. Bu dizilerin en popülerleri ise şu şekilde sıralanabilir:

HİM-SSEN YEO-JA DO BONG-SOON (GÜÇLÜ KADIN DO BONG-SOON)

“İnsan üstü güçlere sahip olan Do Bong-soon’un hayali kendisinin baş karakter olacağı bir bilgisayar oyunu yaratmaktır. Ailesinin yalnızca kadın üyelerine geçen gücü sayesinde bir holding varisi ve aynı zamanda oyun şirketi Ainsoft’un CEO’su olan Ahn-Min-hyuk’un koruması olarak işe giren Bong-soon, aşık olduğu In Gook-du’nun istediği gibi zarif ve narin bir kadın olmayı çok istemektedir. Gook-du’nun aksine kural tanımaz, eğlenceli ve biraz şımarık olup polisleri sevmeyen patronu Min-hyuk, yakın zamanda isimsiz tehditler almaya ve takip edilmeye başlamıştır. Bong-song’un yaşadığı yer olan Dobong-dong’da birden çok kaçırılma olayının yaşandığı bir gün, arkadaşının da kaçırılması üzerine Bong-soon suçluların peşine düşmeye karar verir.”

Kore dizilerinin en sevilenlerinden biri olan Güçlü Kadın Do Bong-soon’un oyuncu kadrosunu Bo-young Park, Hyung-shik Park, Ji Soo ve Won-hae Kim oluşturmaktadır.

DALUİ YEONİN – BOBOGYUNGSİM RYEO (AY AŞIKLARI – KIZIL KALP RYEO)

Birçokları gibi Kore dizilerinin bazıları da başka ülkelerde çekilmiş yapımlardan uyarlamadır. Bunlardan biri olan Ay Aşıkları, Çin yapımı Kızıl Kalp’in bir adaptasyonudur. Başrollerinde Ji Eun Lee, Joon-Gi Lee, Joo-Hyuk Nam ve Ji Soo’nun oynadığı yapımın konusu şöyle:
“Tam bir Güneş tutulması esnasında modern Kore’den Goryeo Hanedanı’nın hüküm sürdüğü 16. Yüzyıl Kore’sine ışınlanan yirmi beş yaşındaki Hae-soo, orada kendisini on altı yaşında bir kızın bedeninde bulur ve saray çevresindeki aşk, entrika, arkadaşlık ve taht mücadelesine şahitlik eder.”

BYEOL-E-SEO ON GEU-DAE (YILDIZLARDAN GELEN AŞK)

Kore dizilerinin sıkça kullandığı temalardan biri olan fantastik unsurlar, bu dizide bir aşk hikayesi içinde kendisini göstermektedir.
“400 yıl önce gezegenimize gelmiş olan Do Min-Joon nihayet üç ay içinde gezegenine geri dönebilecektir. Fakat bir gün ünlü aktris Chun Song-Yi ile tanışmasıyla insanlarla iletişim kurmadan yaşadığı yüzyıllar sona erer.”

Başrol oyuncusu Soo-hyun Kim’e birden çok prestijli ödül kazanan dizide ona Ji-hyun Jun, Hae-Jin Park ve In-Na Yoo eşlik ediyor.

HİLLEO (ŞİFACI)

Aksiyon ve komedinin birlikte kullanımı da Kore dizilerinde karşımıza çıkan temalardan bir tanesidir. Zengin bir oyuncu kadrosuna sahip Hilleo’da Chang-Wook Ji, Min-Young Park ve Tae-mi başroller olarak karşımıza çıkıyor. Yapımın konusu şu şekilde özetlenebilir:

“Yasadışı bir yayın istasyonu işleten bir grup arkadaşı içeren on yıllık bir olay, üç farklı kişiyi bir araya getiriyor: En üst düzey kavga etme yeteneğine sahip “Şifacı” kod adlı gizemli, maskülen bir adam, ikinci sınıf bir haber sitesinin muhabiri ve ünlü birbüyük bir haber ajansında çalışan ünlü bir gazeteci. Gerçeği keşfetmek ve geçmişin gizemini çözme yolculuğunda üçü inanca karşı hakikat çatışması ve aynı zamanda aralarında bir aşk üçgeni ile arasında kalacaklar.”

GOOD DOCTOR (İYİ DOKTOR)

Her nasıl ki bazı Kore dizileri, başka ülkelerden uyarlama ise diğer ülkeler de Kore dizilerinden bazılarını uyarlayabiliyorlar. Onlardan biri olan İyi Doktor’un 2017 yılında ABD’de bir uyarlaması yapıldı. Joo Won, Chae-won Moon ve Sang-uk Joo tarafından başrolü oluşturulan dizinin konusunu on yaşındaki bir çocuğun duygusal zekasına sahip otizmli bir cerrahın başından geçen olaylar oluşturuyor.

KİLMİ, HİLMİ (BENİ ÖLDÜR VE İYİLEŞTİR)

“Oldukça varlıklı bir ailenin çocukluğunda yaşadığı bir travma yüzünden çoklu kişilik bozukluğuna sahip varisi Cha Do Hyun’un Oh Ri Jin tarafından gizlice tedavi edilmeye çalışılır. Bu sırada iki karakter arasında romantik bir ilişki de başlamak üzeredir.”
Başrolleri Seong Ji ve Jeong-eum Hwang olan Beni Öldür ve İyileştir, gençler arasında en popüler Kore dizilerinden birisi.

GAE-İN-EUİ CHWİ-HYANG (AĞIZ TADI)

D. Bannon’un 2010 yılının hiti olarak tanımladığı dizi, Kore dizileri içinde uluslararası tanınırlığa en çok ulaşanlardan bir tanesi ulaşmayı başarmış. Başrollerinde Son Ye-jin ve Lee Min-ho’nun yer aldığı dizi Lee Se-in’in 2007 tarihli, aynı adlı romanından uyarlama. Bir romantik komedi olan dizi, bir mimarlık yarışmasının etrafındaki karakterlerin birbirleriyle yaşadıkları aşk ve yanlış anlaşılmaları anlatıyor.

SİTİ HYUNTEO (ŞEHİR AVCISI)

“Babasının en iyi arkadaşı tarafından babasının ölümünden sorumlu olan Hükümet’ten intikam almak için özel olarak eğitilen Kim Yun-seong, kendisini Ulusal İletişim Takımı’nın bir çalışanı olan Lee Yoon Sung’a âşık olarak bulur.”

Konusu en kompleks Kore dizilerinden biri olan Şehir Avcısı, eski dövüş teknikleriyle modern dünyanın karmaşıklığını bir araya getirmeyi başarıyor. Bir mangadan uyarlanma olan dizinin başrollerinde Min-ho Lee ile Min-Young Park yer alıyor.

Drama-Korea-City-Hunter-opt
Drama-Korea-City-Hunter-opt
scroll to top