Close

Sadece 110 kalori! İşte mükemmel tarif…

İçindekiler

Diyet yapan insanların tüketebileceği yemekler arasında en iyi seçimlerden biri kuşkusuz domates çorbası olacaktır. Bu çorbanın ana maddesi domates olduğundan besin değeri yüksektir ve hücreleri yenileme görevi görmektedir..

Domates çorbası sadece 110 kalori olduğundan vücudunuza alacağınız az oranda kalori miktarı ile gün içerisinde uzun süre tok kalmanız mümkün olacaktır.

Malzemeler:

  • 5 tane domates
  • 1 buçuk su bardağı yağsız et suyu
  • 2 buçuk su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 2 diş sarımsak

Yapılışı:

Diyet domates çorbasını yapmak için öncelikle orta ebatlarda bir tencerenin içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağını koyunuz. Bir diyet çorbası olduğundan dolayı ay çiçek yağı ya da tereyağı yerine zeytin yağı tercih edilir ve bununla birlikte az bir miktarda kullanılır. Daha sonra bir kenarda 5 adet orta boy domatesin öncelikle kabuklarını soyun ve daha sonra rendeleyin. Rendelemiş olduğunuz domatesleri zeytin yağının üzerine ilave edin. Orta ateşte bir iki defa çevirdikten sonra domateslerin üzerine 1 buçuk su bardağı yağsız et suyunu ilave edin.

Daha sonra kapağını da kapatarak kaynamaya bırakın. Et suyu tercih edilmesinin sebebi çorbanın besin değerini yükselterek doyurucu olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte kalori oranını da dengelemek adına yağsız et suyu tercih edilmelidir. Çorba kaynadıktan sonra içerisine 2 buçuk su bardağı suyu da ilave edip bir iki tur karıştırın ve daha sonra kapağını kapatarak tekrar kaynamaya bırakın. Ocağın altını ve kısın ve bu sırada bir kenarda sarımsaklarınızı hazırlayabilirsiniz.

İki diş sarımsağı küçük bir kasenin içerisine rendeleyin. Çorba tekrar kaynamaya başlayınca rendelemiş olduğunuz iki diş sarımsağı da ilave edin ve bir iki tur karıştırdıktan sonra ocağı kapatın. Domates çorbası servis için hazırdır. Genellikle domates çorbası servis edilirken kaşar peyniri ile süslenir fakat çorba, diyet olduğundan arzu ederseniz nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top