Close

Spor Ayakkabı Boyama Teknikleri

 

Ayakkabı boyamak ayakkabı bakımı için önemli bir detaydır. Günlük hayatta kullandığınız deri bot, süet ayakkabı ve deri ayakkabıların yani sıra spor ayakkabılar da oldukça önemlidir. Son yıllarda deri ayakkabı boyamanın yanı sıra spor ayakkabı boyama da sık sık merak edilen bir konudur. 

Spor ayakkabı boyama ayakkabı kullanım ömrünü uzatır ve aynı zamanda doğru materyal kullanıldığı zaman oldukça kolaydır. 

Evinizde atmaya kıyamadığınız ama renginin bir kaç yerinde ufak deforme olan spor ayakkabılarınızı ufak bir oje yardımıyla tamir edip düzeltebilirsiniz. 

Ayakkabınızla aynı renkte oje bulmak sizin için yeterli olacaktır. Ojeyi bulduktan sonra ayakkabınızda deforme olan yerleri özenle boyayıp kurumaya bırakırsanız etkili sonuç alabilirsiniz.Oje dışında spor ayakkabılarınız için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Sprey Boyalarla Spor Ayakkabı Boyanır Mı?

Rengini sevmediğiniz ya da eskiyen spor ayakkabılarınızın rengini sprey boyalar yardımıyla çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Şu detaylara dikkat ederek boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

 • Öncelikle boyanın uygulanacağı ayakkabı temiz olmalı ve düz bir zemin üzerine konulmalı. 
 • Daha sonra seçilen sprey boyayla boyama işlemi isteğe bağlı şekilde örneğin desenlerle ya da değişik renkte boyalarla boyanıp kurumaya bırakılabilir. 
 • Ayakkabınız düz ve tek renk ise üzerinde isteğe bağlı desenler oluşturmak oldukça kolaydır. 
 • İnce uçlu fırçalar veya geometrik şekiller sayesinde ya da keçeli kalemlerle bu desenleri belirlemek size kalmıştır. 
 • Yapmanız gereken sprey boyayı ister tüm ayakkabıya ister ayakkabının desenine göre uygulamaktır. Yapılacak olan boya işleminin istenilen sonucu verebilmesi için tek renk boya olması ya da imalat malzemesinin kumaş olması daha etkili bir sonuç verir.
 • Uygulanacak olan boya işlemi daha düz ve kumaş bazlı bir ayakkabı ise ayakkabının üzerine keçeli kalemlerle istenilen deseni çizebilir daha sonra ister oje ister sprey boya yardımıyla renklendirebilirsiniz.
 • Aynı zamanda ince uçlu fırçalar yardımıyla da ayakkabıya istenilen rengi uygulayabilirsiniz. Daha sonra cila yöntemiyle ayakkabınızı parlatabilirsiniz.
 • Sprey boyalar aynı zamanda deri ve süet ayakkabı boyamasında da kullanılır. Süet ve deri ayakkabı boyamasında daha elverişli olan sprey boyalar boyanın tüm ayakkabı yüzeyinde homojen olarak dağılmasını sağlar. 
 • Ayakkabı boyama işlemi sonrasında ayakkabıları düzgün bir şekilde kurumaya bırakılması önemlidir.

Yanlış Boyama Durumunda Boyanın Çıkarılması

Ayakkabılarınızı yanlış boyama durumunda korkmanıza gerek yoktur. 

 • Eğer boyadığınız ayakkabı deri ise ve daha kurumamış ise nemli bir pamuk yardımı ile kolayca silebilirsiniz.
 •  Eğer boya kurumuş ise biraz bekleyip daha sonra tekrardan boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Yanlış boyadığınız süet ayakkabıyı ise ıslak bir mendil yardımıyla temizleyip kurutma işleminden sonra tekrardan boyayabilirsiniz ya da kuruyan boyayı zımparalama yöntemi ile zımparalayarak çıkartabilirsiniz.
 • Spor ayakkabıda ise imalat malzemesi kumaş ise boya hemen çıkmayabilir bu nedenle ayakkabıyı silip kurumaya bıraktıktan sonra tekrar boyamanız yeterli olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top