Close

Mate çayının diyetteki mucize faydası

Tropik veya yarı tropik iklimlerde yetişen 12 ay boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç çeşididir mate. Paraguay yağmur ormanlarında doğal olarak yetiştiğinden ‘Paraguay Çayı’ olarak bilinmesinin yanı sıra Avrupa’da ‘Yeşil Altın’ olarak anılıyor. Yağ yakmaya yardımcı oluşuyla kısa sürede bilinirlik kazanmıştır. Yağ emilimini azaltması sayesinde obezite tedavilerinde kullanılmaya başlamasıyla kısa sürede bilinirlik kazandı ve diyetlerin önemli bir yan ürünü haline geldi. Yeni duyanlar ve merak edenler için bakalım neymiş bu mate çayı.

Mate çayı nedir?

Mate çayı obezite tedavileriyle kullanılmaya başlanmıştır. Yağ emilimini azaltmasının yanı sıra yağların hızlı yakılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuttaki suyun atılmasını da kolaylaştırarak şişkinliği önlemede de önemli rol oynamaktadır. Metabolizması yavaş kişiler için ideal bir besindir. Zayıflamaya da yardımcı olan çay diyetlerin vazgeçilmezidir. İçerdiği faydalı vitamin ve enzimlerle birlikte kafein etkilerine sahip “matein” maddesini de barındırmaktadır.  

Prof. Dr. Ender Saraç’ın da önerileri arasında yer alan mate çayı, her yaştan insanın tüketebileceği bir üründür. İçerisinde bulunan kafein etkileri taşıyan “matein” maddesinin yanı sıra 200 kadar etken madde barındırmaktadır. Kakaoda bulunan “teobramin” ve çayda olan “teofilin” maddelerinin 2’sini de içerdiğinden kişiye enerji sağlar.

Mate çayı nasıl kullanılır?

En önemli noktası günde 3 fincandan fazla tüketilmemesidir. Sade olarak tüketilebildiği gibi yeşil ve birkaç bazı bitki ile de birlikte demlenerek tüketilebilir. Karışım için önemli nokta ise emin olmadığınız bir şekilde her bitkiyle karışım yapmamaktır. Vücut için pek çok faydası olduğu gibi kanserden koruma özelliğine de sahiptir.

Özellikle porselen veya cam demliklerde demlenmesi öneridir. Demliğe 1 ya da 2 kaşık kadar mate çayı veya yapılan karışım konularan sıcak suda 5 dk demlenmesi yeterli olacaktır. Günde en fazla 3 fincan tüketilmelidir fazlası yan etki yapabilir.

Ender Saraç’ın mate çayı için önerdiği bir tarif de mevcut:

  • 1 lt kaynamış su,
  • 1 tatlı kaşığı mate çayı,
  • 1 tatlı kaşığı biberiye,
  • 1 tatlı kaşığı kekik,
  • 1 tatlı kaşığı funda yaprağı,
  • 2 tatlı kaşığı yeşil çay.

Bu malzemelerle, 15 dk kaynatmadan demleyerek elde edilen çay diyetin yan ürünü olarak kullanılabilir. Günde en fazla 3 fincan tüketilmelidir. Limon ile tatlandırılarak tüketilebilir. Zayıflamaya yardımcı ve enerji veren ürün her yaşa uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top