Close

Kısa sürede kilo vermek için 8 öneri

Birbirinden zor ve zahmetli diyetler nedeniyle bir hayli zorlaştırılan kilo verme süreci aslında zannedildiği kadar zor olmamaktadır. Basit öneriler ve tavsiyeler sayesinde siz de oldukça kısa sürede kilo vermeyi başarabilirsiniz.

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizi rahatsız etmekte olan fazla kilolarınızdan kurtulmanız sandığınız kadar uzak bir ihtimal değildir. Derlediğimiz önerilere uyduğunuz takdirde siz de kısa sürede kilo vermeyi başarabilir ve bu kilonuzu korumaya devam edebilirsiniz.

1.İstediğiniz kiloyu belirleyin

Hedef koymak, kilo verme sürecinin en önemli adımlarından biridir. Siz de bu sürece başlamadan önce ulaşmak istediğiniz kiloyu belirlemeli ve gerekirse sizin için ideal olan kiloyu öğrenebilmeniz için bir uzmandan yardım almalısınız.

2.Bilinçli şekilde beslenmeye çalışın

Özellikle yaz aylarının yoğun sıcaklarında ağır yemeklerden kaçının. Kızartmalar yerine haşlama ve ızgarayı; hamur tatlılarının yerine ise daha hafif süt tatlılarını ya da dondurmayı tercih etmeye çalışın. İçerisindeki fruktoz yani meyve şekeri nedeniyle fazla tüketilmemesi gereken meyvelerin yanı sıra meyve suyu ve asitli içeceklerden de uzak durarak bol bol su içmeyi deneyin.

3.Sürekli tartılmaktan vazgeçin

Normal olarak bir haftada vermeniz gereken kilo miktarı olan 1-1,5 kilodan daha fazla kilo vermeyi bekleme ve sık sık tartılma hatasına düşmeyin. Haftada bir defa ve sabah aç karnına tartılmaya özen gösterin. Gün içerisinde farklı saatlerde ve birkaç defa tartılmak moralinizi bozup motivasyonunuzu azaltabileceği için bu sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

4.Fiziksel aktivitelerinizi arttırmaya çalışın

Sağlıklı beslenmeye ek olarak yaptığınız fiziksel aktiviteler de kilo verme sürecinizi hızlandırır. Hiçbir şey yapamasanız dahi günde en az bir saat tempolu bir şekilde yürümeye çalışın.

5.Kuru meyveyi abur cubur yerine tüketin

Evinizde ve iş yerinizde bulunan abur cuburları ortadan kaldırarak bunların yerine kuru meyve, leblebi, galeta gibi sağlıklı ve uygun yiyeceklerin gözünüzün önünde bulunmasını sağlayın.

6.Yediklerinizi not edin

Kendinizi kontrol altına alabilmek amacıyla öğünlerde yediklerinizi not almaya çalışın. Böylelikle öğün sayınızı, öğünlerde doğru besin gruplarına yer verip vermediğinizi, yaptığınız yanlışları ve kilo verme sürecinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

7.Acıkmadığınız sürece yemek yemeyin

Zaman zaman mutsuz olduğumuzda, sinirlendiğimizde, üzüldüğümüzde ya da mutlu olduğumuzda yemek yeme yoluna gidebiliriz. Bu nedenle yemek yemeden önce gerçekten az olup olmadığınızı sorgulayın ve aç olduğunuzdan emin olmadığınız sürece yemek yemeyin.

8.Yemeklerinize baharat katın

Yenilen yemeklerin içerisine baharat katıldığı takdirde daha az yemek yenildiği gerçeği bilimsel olarak ortaya koyulmuştur. Siz de yediğiniz yemeklerin içine baharat katarak daha az yemek yemeye ve metabolizma hızınızı arttıran baharatlar sayesinde daha hızlı kalori yakan bir vücuda sahip olmaya çalışın.

scroll to top