Close

Maydanozun sağlığa 8 yararı

Maydanoz mükemmel bir bitki ve sebzedir. Maydanozun en güçlü sağlık yararları arasında, kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra kanseri kontrol etme, şeker hastalığını yönetme ve eklem iltihabını önleme gibi yararları bulunur. Daha derin faydalarını sizin için sıraladık.

Maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanoz yukarıda bahsettiklerimize ilave olarak alevlenmeyi önleyen özelliklere sahip bir ağrı kesici olarak görev de yapar. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik ve mide bulantısı gibi sorunların giderilmesini sağlar.

Maydanoz piyasada yıl boyunca bolca bulunabilir. Aynı zamanda son derece besleyici bir bitkidir ve sağlığımızı büyük ölçüde artırabilecek bol vitamin ve antioksidanlara sahiptir. Maydanoz birçok yerde bulunabildiği gibi birçok şeyde de kullanılabilir. Garnitür, salatalar, detoks ve sandviçler dâhil olmak üzere birçok farklı şekilde tüketilir.

  • Antioksidanların zengin kaynağı

Maydanoz luteolin, apigenin, likopen,  gibi birkaç antioksidan içerir. Kalbe ve damarlara ilişkin problemler, kanser, nörolojik hastalıklar ve göz bozuklukları gibi birçok kronik hastalıktan sorumlu olan hücreleri kök hasarından korurlar.

  • Böbrek temizlemeye yardımcı

Maydanoz, antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir, böbrekleri doğal olarak temizler. Yüzyıllar boyunca, böbrek taşı, safra kesesi taşları, mesane enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olan bir idrar söktürücü ilaç olarak kullanılmıştır.

  • Ödemi atar

Maydanozun idrar söktürücü özellikleri şişkinlik, ödem veya su tutulumunu tedavi etmeye yardımcı olur. Bu rahatsızlıktan şikâyetçiyseniz, suyunuzun içine biraz eklemek rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, reçetesiz kimyasal idrar söktürücüler potasyumu temizleyebildiğinden ve vücuda zarar verebileceğinden, meyve suyunu yapmak mükemmel bir doğal çözümdür. Zengin potasyum içeriği ile bitki, mineral dengesizliğinin istenmeyen yan etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olur.

  • Kilo kaybını sağlar

Maydanoz, kalori bakımından düşük olan, besin açısından yoğun bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki fazla suyu temizler ve böbrekleri ve karaciğeri temizler. Bu da vücudun işleyişini maksimum düzeyde tutar ve kilo kaybına yardımcı olur.

  • Cilt bakımı

C vitamini ve antioksidanlardaki bol miktarda maydanoz, güçlü kollajen üretme ve cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir. Bitki, lekelerin ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yağ üretimini dengeleme yeteneğine de sahiptir ve bu nedenle akne için mükemmel bir çözüm diyebiliriz.

  • Detoks

Birkaç bitki, vitaminler ile maydanoz temizleyicidir. Ağır metallerden ve diğer toksinlerden vücudu detoks edebilir. Köklerini kaynar suya eklemek ve günlük olarak içmek de vücut için etkili bir genel temizleyici olarak bilinir. Ayrıca, maydanoz yanında kişniş suyu yaygın şekilde bir detoks içeceği olarak kullanılır.

  • Diyabet kontrol eder

Maydanoz, kan şekeri seviyelerini düşüren ve insülin direncini azaltan bir madde içerir.  Bir araştırmada, maydanoz verilen diyabetik sıçanların bir ay boyunca kan şekeri seviyelerinde bir düşüş gösterdiği kanıtlanmıştır. Geleneksel olarak, Türkiye’de diyabet için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

  • Göz sağlığı

Maydanoz, A vitamininin yanı sıra beta-karoten gibi antioksidanlar, göz sağlığını artırmaya yardımcı olur. Retinanın hasara karşı korunmasına yardımcı olur ve kataraktları önler. Bitkideki unsurlar ayrıca göz şişliklerini ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur.

Maydanozun bilinen birçok faydası vardır biz sizin için 8 tanesini izledik. Vakit kaybetmeden maydanoz suyu içmeye veya maydanoz yemeye başlayın, hiçbir şey kaybetmez ve birçok yarar sağlarsınız.

scroll to top